شنبه, 15 دی 1397 ساعت 12:14

آنچه درباره اصول صحیح شیردهی به نوزاد باید بدانید

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
اصول صحیح شیردهی به نوزاد اصول صحیح شیردهی به نوزاد اصول صحیح شیردهی به نوزاد

یکی از دغدغه های اصلی مادرانی که به تازگی نوزاد عزیزشان به دنیا آمده است، مسئله شیر خوردن نوزادشان است. برای تمام مادران این سوال پیش می آید که

لازم است چندبار در طول شبانه روز به نوزادشان شیر دهند. همچنین بیشترین سوال مادران از متخصص کودکان این است که از کجا بدانیم نوزادمان سیر شده است یا میزان شیری که خورده است، برایش کافی است یا نه؟
برای مطلع شدن شما مادران عزیز و رفع تمام نگرانی هایتان قصد بر آن داریم که در این مطلب به سوالات شما در این زمینه، پاسخی مناسب دهیم.

تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد

لازم است بدانید که تعداد دفعات شیر خوردن در نوزادان می تواند با هم متفاوت باشد. ممکن است نوزادی فقط در هنگام احساس گرسنگی دوست داشته باشد که شیر مادرش را بخورد، اما بعضی از نوزادان هم بدون توجه به حس گرسنگی و یا سیری، از شیر مادر تغذیه می کنند.

اصول شیردهی به نوزاد تا 1 ماهگی

حال نکته ی قابل توجه در این بین، این است که نوزاد چندبار و با فاصله ی چند ساعت لازم است شیر بخورد!
در روز اول تولد نوزاد شما به قدری خواب آلود است که ممکن است اصلا میلی به شیر خوردن نداشته باشد. اما از چند روز بعد تا یک ماهگی، نوزاد می تواند هر دو ساعت یکبار شیر بخورد. پس با توجه به این موضوع می توان گفت در طول 24 ساعت شبانه روز، نوزاد باید بین 8 تا 12 مرتبه شیر بخورد. شاید این رقم به نظر شما بالا باشد، اما باید بدانید که معده و شکم نوزاد شما بسیار کوچک است. پس باید در تعداد دفعات بالا، هر بار به مقدار کم شیر بخورد تا نیاز روزانه او تامین شود.

اصول شیردهی به نوزاد در 2 ماهگی

تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد در دو ماهگی، نسبت به 1 ماهگی کاهش می یابد. در ماه دوم نوزاد 8 یا 9 بار در روز نیاز به شیر خوردن دارد.

اصول شیردهی به نوزاد در 3 ماهگی

در 3 ماهگی مانند حالت قبلی باز تعداد دفعات شیردهی کاهش پیدا می کند، نوزاد در سه ماهگی نیاز به 7 تا 8 بار شیر خوردن در طول روز دارد.

اصول شیردهی نوزاد در 4 ماهگی

در چهار ماهگی ممکن است نوزاد نسبت به قبل به تعداد دفعات بیشتری شیر بخورد، زیرا دیگر در این سن، ذهن نوزاد درگیر محیط اطراف می شود. و هنگام شیر خوردن ذهن آن ها منحرف شده و دست از شیر خوردن بر می دارند. به دلیل اینکه در هربار شیر خوردن، نوزاد احساس سیری نمی کند پس تعداد دفعات شیر خوردنش افزایش می یابد.

 

 

 


منبع: سایت دکتر سیده صابره موسوی خورشیدی، متخصص اطفال و نوزادان

خواندن 2666 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.