چهارشنبه, 26 خرداد 1400 ساعت 06:36

تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی

تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی

اگر در نظر دارید دندان های خود را صاف کنید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا این کاری است که دندانپزشک شما می تواند انجام دهد، یا اینکه باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. این یک سوال معقول است که بپرسید، زیرا اکثر مردم می دانند که آنها یکسان نیستند، اما آگاهی و اطلاعاتی کافی درباره آنچه که آنها را از هم جدا می کند، ندارند.
همانطور که می دانید، یکی از ملاک های بسیار مهمی که در نتیجه درمان تاثیر مستقیم دارد و سبب رضایت بیمار می گردد، تخصص و مهارت دندانپزشک می باشد و شما باید توجه داشته باشید که حتما درمان خود را به دست متخصص مربوطه بگذارید. در بسیاری از مواقع، هنگامی که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنید و تحت معاینه دندانپزشک عمومی قرار می گیرید، ایشان شما را به ارتودنتیست ارجاع می دهند، اما شاید برخی از افراد اطلاعات و آگاهی درستی از تفاوتی که میان دندانپزشک و متخصص ارتودنسی وجود دارد، نداشته باشند و دچار سردرگمی در انتخاب دندانپزشک مورد نظر خود شوند.
با وجود اینکه دندانپزشک و ارتودنتیست، هر دو به درمان مشکلات دندانی می پردازند و هر دو آموزش های اولیه یکسانی را پشت سر می گذارند، پس چرا بیان می شود که آن ها با یکدیگر تفاوت دارند؟ تفاوت میان این دو چه اهمیتی در درمان دارد؟
در ادامه این مطلب مطالعه می کنیم که:

 1. دندانپزشک عمومی با متخصص ارتودنسی چه تفاوت هایی دارد؟
 2. به متخصص ارتودنسی مراجعه شود یا دندانپزشک عمومی؟
 3. چگونه یک متخصص ارتودنسی را از دندانپزشک عمومی تشخیص دهیم؟
 4. چرا برای درمان ارتودنسی تنها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود؟

تفاوت دندانپزشک عمومی با متخصص ارتودنسی

 1. نوع تخصص

  همانطور که در ابتدا مطرح شد، شما برای انجام هرکاری باید به متخصص آن مراجعه کنید. تخصص نداشتن دندانپزشک در زمینه علم ارتودنسی دندان، می تواند منجر به بروز عوارض بسیار زیادی گردد. یک دندانپزشک با گذراندن دوره 6 ساله، می تواند مدرک دندانپزشکی عمومی را به دست آورد. اما دندانپزشکی که قصد به دست آوردن مهارت و تخصص ارتودنسی را دارد، در آزمونی سخت شرکت کرده و بعد از قبول شدن در آن، دوره 4 ساله دیگری را برای کسب تخصص ارتودنسی دندان می گذارند. در این 4 سال تخصص و مهارت درمان ناهنجاری های دندان و فک و ایجاد هماهنگی بین آن ها را آموزش می بیند. در واقع علم ارتودنسی، شاخه ای جداگانه از دندانپزشکی بوده که به برقراری هماهنگی و توازن بین دندان ها و فک می پردازد. اما یک دندانپزشک عمومی تنها دوره 6 ساله را گذارنده و بعد از آن هیچگونه تخصصی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نکرده است.
 2. نوع خدمات ارائه دهنده

  دندانپزشک عمومی اولین خط دفاعی شما در برابر مشکلات جدی بهداشت دهان و دندان است که در صورت بروز، دندانپزشک به شما کمک می کند. دندانپزشک اولین کسی خواهد بود که متوجه تغییرات خاصی می شود که می تواند نقاط مشکل یا نیازهای اصلاح را نشان دهد. این نقاط مشکل ممکن است شامل موارد مختلفی باشد، مانند: بیماری های لثه، پوسیدگی های دندان، سرطان دهان و غیره. دندانپزشکان وظیفه دارند مکمل کاملی از مراقبت های بهداشتی دهان و دندان را برای بیماران در هر سنی و در موارد مختلف ارائه دهند.
  در مقابل، متخصصان ارتودنسی در درمان های خاص تخصص دارند. آموزش آنها فراتر از آن است که دندانپزشک شما برای برخی شرایط خاص دندانپزشکی ارائه می دهد. در بیشتر موارد، دندانپزشک به شما توصیه می کند، در صورت نیاز به درمان تخصصی تر، با یک متخصص ارتودنسی همکاری کنید. همچنین تشخیص به موقع و درمان ارتودنسی می تواند در کمک به کودک شما برای دستیابی به لبخند سالم و حفظ آن موثر باشد. انجمن ارتودنتیست های آمریکا سنین پایین را برای ارزیابی توسط متخصص ارتودنسی توصیه می کنند، از جمله این واقعیت که درمان اولیه ممکن است نتایجی را ارائه دهد که پس از پایان روند رشد صورت و فک فرزند شما، امکان پذیر نخواهد بود.

به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم یا دندانپزشک عمومی؟

به دندانپزشک خود به عنوان یک پزشک عمومی و ارتودنتیست، به عنوان یک متخصص فکر کنید. بسیاری از مشکلات استاندارد دندانپزشکی با مراجعه به دندانپزشک قابل حل است. دندان درد، پوسیدگی دندان، ترمیم دندان و کشیدن دندان، همه توسط دندانپزشک شما قابل تشخیص و درمان است. آنها همچنین می توانند بیماری لثه، التهاب دهان و عفونت های دهانی را درمان کنند.
ممکن است مواردی وجود داشته باشد که دندانپزشک، شما را به یک متخصص ارتودنسی معرفی کند. مال اکلوژن فک، شلوغی دندان و گسترش کام ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی داشته باشند. به طور کلی ارتودنتیست به ایجاد هماهنگی و توازن بین فکین و دندان ها می پردازد.

چگونه یک متخصص ارتودنسی را از دندانپزشک عمومی تشخیص دهم؟

باید در نظر داشته باشید که برای شناخت و تشخیص متخصص ارتودنسی، تنها به وب سایت ها و فضای مجازی اکتفا نکنید و به مدارج علمی ارتودنتیست و مقالات و کتاب های او توجه داشته باشید. همچنین کسب تخصص متخصص ارتودنسی در دانشگاه های معتبر و حرفه ای بین المللی، می تواند دلیل محکمی بر انتخاب ایشان باشد. یک ارتودنتیست، تنها از عبارات متخصص ارتودنسی و یا متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ روی کارت ویزیت، مهر و تابلو کلینیک ارتودنسی خود استفاده می کند. همچنین نام ایشان در اعضا وب سایت انجمن ارتودنتیست های ایران وجود دارد.

چرا برای درمان ارتودنسی تنها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمود؟

در دوره 6 ساله دندانپزشکی، آشنایی های جزئی با دستگاه های ارتودنسی آموزش داده می شود، اما یک دندانپزشک عمومی مهارت و تخصص علمی صحیح و لازم به خصوص در زمینه ارتودنسی ثابت را فرا نمیگیرد. باید گفت به دلیل اینکه افراد به درمان های زیبایی دندانپزشکی بسیار تمایل نشان داده اند، متاسفانه برخی از دندانپزشکان با تبلیغاتی اقدام به بعضی از درمان هایی می کنند که به هیچ عنوان اصولی و درست نمی باشند. یکی از تبلیغات کاذب، ارتودنسی در یک جلسه می باشد که در آن، با استفاده از تراش و اضافه کردن موادی به دندان، اقدام به صاف کردن ظاهری دندان ها می کنند. اما این روش برای سلامت بیماران می تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین درمان خود را به دست بهترین متخصص ارتودنسی بسپارید تا بدون هیچگونه نگرانی، بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی خود به دست آورید.

کلام آخر

با توجه به تمام مواردی که برای شما بیان کردیم، انجام درمان ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی که علم کافی و کاملی از درمان ناهنجاری های دهان و دندانی را دارد، اهمیت بسیار زیادی داشته و در غیر این صورت نه تنها نتیجه درمان مورد قبول شما واقع نمی شود، بلکه احتمال بروز عوارض بسیاری برایتان وجود خواهد داشت.

خواندن 1150 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « 3 روش بی نظیر برای زیبا کردن لبخند