چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 12:41

زگیل پوستی کودکان: انواع، علل، علائم و راه درمان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
زگیل پوستی کودکان زگیل پوستی کودکان زگیل پوستی کودکان

زگیل‌ها عفونت‌های پوستی هستند که توسط ویروس‌های خانواده‌ی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. این عفونت بیشتر میان بچه‌های یک تا دوازده ساله رایج است اما می‌تواند بزرگسالان را هم دچارکند. زگیل‌ها ممکن است در هر نقطه از بدن ایجاد شوند، اما بیشتر

تمایل دارند که مناطق گرم و مرطوب را مورد هجوم قرار دهند مانند برش‌های کوچک یا خراش‌ها بر روی انگشتان، دست‌ها و پاها.

علل

زگیل‌ها به دلیل وجود خانواده‌ای از ویروس‌ها به نام ویروس پاپیلموهای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. از زمان ایجاد این ویروس ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا زگیل پدیدار شود. پس از آن این ویروس‌ها خیلی آرام در طول ماه‌ها یا سال‌ها رشد می‌کنند.

علائم

زگیل‌ها می‌توانند دارای ظاهر متفاوتی باشند مانند صاف، براق، دارای پایه‌ی بلند یا توده‌ی بزرگ خشن
وجود آنها می‌تواند ناخوشایند و خجالت آور باشد.
زگیل‌ها ممکن است دردناک باشند به خصوص اگر بر روی پاها یا زیر ناخن‌ها جای گیرند.

انواع زگیل

انواع زگیل عبارتند از:

زگیل‌های رایج و معمول

این نوع که بیشتر بر روی انگشتان، دست‌ها، زانوها و آرنج‌ها یافت می‌شود، یک برآمدگی سخت کوچک است که گنبدی شکل بوده و معمولاً متمایل به خاکستری و قهوه‌ای می‌باشند. این نوع دارای سطح سختی است که ممکن است شبیه سر یک گل کلم با نقطه‌های سیاه رنگ در درون آن به نظر برسد.

زگیل‌های مسطح

این زگیل‌ها تقریباً به اندازه‌ی یک سر سنجاق و نرم‌تر از دیگر انواع زگیل بوده و دارای سرهای مسطح می‌باشند. زگیل‌های مسطح ممکن است به رنگ‌های بنفش، قهوه‌ای کمرنگ یا زرد باشند. بیشتر کسانی که مبتلا به زگیل مسطح می‌شوند آن را بر روی صورت خود دارند اما این زگیل‌ها می‌توانند بر روی بازوها، زانوها یا دست‌ها نیز رشد کرده و به صورت خوشه‌ای به نظر برسند.

زگیل‌های کف پا

این زگیل‌ها که بر روی قسمت زیرین پاها دیده می‌شوند، می‌توانند بسیار ناخوشایند باشند. وجود این زگیل‌ها مثل این است که همواره بر روی یک سنگ کوچک راه می‌روید.

زگیل‌های رشته مانند

این زگیل‌ها ظاهری مانند انگشت داشته و معمولاً به رنگ گوشت بوده و بر روی یا اطراف دهان، چشم‌ها یا بینی رشد می‌کنند.

آیا زگیل واگیردار است؟

لمس یک زگیل بر روی یک فرد تضمین نمی‌کند که کودک شما هم مبتلا به زگیل شود. اما ویروس‌هایی که ایجاد کننده‌ی زگیل هستند با تماس فیزیکی نزدیک با کودک یا با سطحی که فرد بیمار آن را لمس کرده است مانند کف حمام یا سطح دوش ممکن است به فرد دیگر انتقال یابند.
یک برش کوچک یا خراش می‌تواند هر ناحیه از پوست را نسبت به زگیل‎ها آسیب پذیرتر کند. همچنین خاراندان یک زگیل ممکن است زگیل‌ها را به دیگر نقاط بدن منتقل کند. مدت زمانی که بین برخورد یک فرد با ویروس ایجاد کننده‌ی زگیل و پدیدار شدن زگیل وجود دارد، متفاوت می‌باشد. زگیل‌ها ممکن است بسیار آهسته رشد کرده و هفته‌ها یا زمان طولانی‌تری تا انتشار آنها طول بکشد.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

پیش از آنکه سعی کنید که زگیل را با یک داروی بدون نسخه خارج کنید با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

نوزاد یا کودکی دارید که بر روی بدن خود زگیل دارد.
زگیل کودک شما (در هر سنی) بر روی صورت، اندام تناسلی یا مقعد او قرار دارد.

همچنین با پزشک تماس بگیرید اگر زگیل پوستی یا اطراف آن:

• دردناک است.
• قرمز رنگ است.
• خونریزی دارد.
• متورم است.
• چرک آلود است.

درمان زگیل

عموماً زگیل‌ها باعث به وجود آمدن هیچ مشکلی نمی‌شوند، بنابراین همیشه نیاز نیست که برطرف شوند. زگیلی که درمان نشود، ممکن است 6 تا 12 ماه زمان ببرد تا خود به خود ناپدید شود.
پزشک ممکن است تصمیم به خارج کردن زگیل بگیرد اگر زگیل دردناک بوده و یا در فعالیت‌های دیگر مداخله کند. راه‌های متعددی برای خارج کردن زگیل‌ها وجود دارند، از جمله:

• داروهای بدون نسخه و نسخه‌دار که بر روی زگیل قرار داده می‌شوند.
• سوزاندن زگیل با استفاده از یک جریان الکتریکی باریک.
• فریز کردن زگیل با استفاده از نیتروژن مایع (که جراحی کریو نامیده می‌شود).

استفاده از درمان لیزری

پس از گذشت چند روز از درمان توسط پزشک، ممکن است زگیل بیفتد اما شاید درمان‌های متعددی مورد نیاز باشند. پزشکان معمولاً زگیل‌ها را جدا نمی‌کنند چرا که این عمل ممکن است باعث ایجاد زخم شده و زگیل نیز پس از مدتی بازگردد.

درمان موضعی

اگر یک کودک بزرگتر دارای یک زگیل ساده بر روی انگشت خود است، از پزشک درباره‌ی استفاده از یک پماد بدون نسخه برای برطرف کردن زگیل سؤال کنید. برخی از پزشکان یک پماد بدون نسخه را توصیه می‌کنند که شامل سالسیلیک اسید است و برای مدت چند هفته هر روز بر روی زگیل قرار داده می‌شود. این پماد زگیل ممکن است احساس سوزش ایجاد کند و فرایند آن شامل خیساندن زگیل با آن و کندن پوست خشک شده می‌باشد اما بعضی از کودکان آن را تحمل نمی‌کنند (این دارو برای استفاده بر روی صورت یا اندام تناسلی کودک شما نیست و شما باید بسیار مواظب باشید که کودک کنجکاو شما به آن دسترسی پیدا نکند چرا که در صورت برخورد با دهان و چشمش ممکن است سوزش ایجاد کند). این درمان ممکن است چندین هفته یا ماه پیش از مشاهده‌ی نتایج طول بکشد اما در نهایت زگیل باید از روی پوست سالم پایین بریزد. داروهای زگیل شامل مواد شیمایی قوی هستند و باید با احتیاط مصرف شوند چرا که می‌توانند به پوست سالم آسیب بزنند. همچنین اطمینان حاصل کنید که کودک شما:

پیش از استفاده از دارو، زگیل را در آب گرم فرو برده و پوست مرده بر روی سطح زگیل را با یک سوهان (که هرگز نباید برای ناخن‌ها استفاده شود) برطرف کرده است. مواظب باشید که پوست سالم اطراف زگیل را سوهان نکشید.
ناحیه‌ی زگیل را در زمان عمل کردن دارو پوشش دهید.
مواظب باشید که زگیل را مالش یا خراش ندهید و برندارید. انجام این کار می‌تواند ویروس را به قسمت دیگری از بدن منتقل کرده و یا باعث عفونت کردن زگیل شود.
یک راه حل بهتر برای درمان زگیل در کودک شما می‌تواند امتحان کردن بانداژهای بدون نسخه‌ای باشد که شامل سالسیلیک اسید می‌باشند. در هر روز یک بانداژ جدید را بر روی زگیل قرار داده و در نهایت ویروس بر روی پوست مرده‌ای که برداشته می‌شود، می‌میرد.

نوار داکت

اگر می‌خواهید روش درمان نوار داکت را امتحان کنید، زگیل را با قسمتی از نوار برای تقریباً شش روز پوشش دهید (اگر ظاهر این نوار را دوست ندارید، می‌توانید آن قسمت را با بانداژ بپوشانید). نوار را بردارید، زگیل را بخیسانید و سپس آن را به آرامی با یک سوهان ناخن بخراشید. زگیل را در طول شب بدون پوشش بگذارید سپس هنگام صبح دوباره نوار را قرار داده و آن را مجدداً برای شش روز رها کنید. این روش را برای دو ماه تکرار کنید تا زمانی که زگیل برطرف شود. با پزشک صحبت کنید که آیا این روش درمان خانگی برای کودک شما مناسب است یا خیر.

پیشگیری

با اینکه هیچ راهی برای پیش‌گیری از زگیل وجود ندارد اما ایده‌ی خوبی است که همواره کودکان را به شستن دست و پوست خود با صورت مرتب و به خوبی ترغیب کنیم. اگر کودک شما دارای برش یا زخم است از صابون و آب برای تمیز کردن آن ناحیه استفاده کنید چرا که زخم‌های باز در خطر زگیل و دیگر عفونت‌ها می‌باشند. همچنین منطقی است که کودکان را به پوشیدن صندل‌های ضد آب و دمپایی در دوش‌های عمومی، رختکن‌ها و اطراف استخرهای عمومی تشویق کنیم (این کار می‌تواند از زگیل‌های کف پا و دیگر عفونت‌ها مانند پای ورزشکاران پیشگیری کند).

 

 

 


منبع: سایت دکتر حمید شیخ الاسلامی، متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان

 

خواندن 2539 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.