چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 08:13

عفونت قارچی پوست در کودکان: علل، علائم، انواع و راه درمان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عفونت قارچی پوست در کودکان عفونت قارچی پوست در کودکان عفونت قارچی پوست در کودکان

یک باکتری بیماری زا بیشتر اوقات بی‌ضرر است، اما گاهی می‌تواند باعث بروز مشکلی به نام عفونت قارچی شود. عفونت قارچی کمی ناخوشایند به نظر می‌رسد، اما نگران نباشید یا احساس خجالت نکنید. بسیاری از کودکان به عفونت‌های قارچی مبتلا می‌شوند، اما این عفونت‌ها

معمولاً آسان درمان می‌شوند زیرا قارچ به ندرت به زیر پوست گسترش می‌یابد.

علل

احتمال ابتلای کودک شما به بیماری عفونت قارچی پوست وجود دارد. این بیماری می‌تواند از طریق تماس با فرد آلوده یا حیوان خانگی به کودک شما انتقال یابد. قارچ همچنین می‌تواند از حوله‌ی آلوده، برس‌های مو، شانه، کلاه، و لباس‌های دیگر انتقال یابد. اگر کودک شما قادر به راه رفتن است، عفونت قارچی پوست می‌تواند از طریق راه رفتن با پای برهنه در یک اتاق رختکن آلوده یا استخر آلوده به او انتقال یابد.
متخصصان بر این باورند که گرایش ژنتیکی برای ابتلا به عفونت قارچی وجود دارد. به نظر می‌رسد عرق کردن بیش از حد در کودکان شانس ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد، زیرا بهترین شرایط رشد قارچ در آب و هوای مرطوب است.

علائم عفونت قارچی پوست

اگر کودک شما عفونت قارچی بر روی بدن خود دارد، یک یا تعداد بیشتری تکه‌های فلس مانند روی بدن قابل مشاهده است. این تکه‌های فلس مانند احتمالاً اندازه‌ی یک سکه هستند. از آن جا که این تکه‌ها همیشه به صورت گرد نیستند، با گذشت زمان اندازه‌ی آن‌ها نیم اینچ می‌شود و معمولاً یک حلقه‌ی فلس مانند را در اطراف یک مرکز صاف تشکیل می‌دهند. همان طورکه قارچ رشد می‌کند، حلقه بزرگتر می‌شود، اما معمولاً زمانی که قطر آن به حدود یک اینچ می‌رسد، رشد آن متوقف می‌شود.
راش می‌تواند خشک یا مرطوب باشد و می‌تواند تقریباً در هر نقطه از بدن ظاهر شود. هنگامی که قارچ روی پوست سر ایجاد می‌شود، راش معمولاً کمتر ظاهر حلقه مانند دارد. در عوض، ممکن است نواحی تکه‌ای فلس مانند یا نقاط طاس روی سر کودک شما مشاهده شود. همچنین شما می‌توانید ریشه‌های موی خردشده را در وسط نقاط طاسی ببینید. عفونت قارچی پوست سر (کچلی قارچی) به آسانی با بیماری‌ای بسیار شایع‌تر به نام کرادل کپ اشتباه گرفته می‌شود. بنابراین اگر مطمئن نیستید که کودک شما دچار چه مشکلی است از پزشک خود بخواهید تا کودک شما را معاینه کند. همچنین ممکن است روی پوست سر کودک شما یک منطقه‌ی التهابی به نام کریون در پاسخ به قارچ گسترش یابد. کریون به صورت یک ناحیه‌ی مرطوب و متورم همراه با پوسچول (برجستگی‌های کوچک جوش مانند) روی پوست سر ظاهر می‌شود. کریون پس از درمان عفونت قارچی پوست سر (کچلی قارچی) از بین می‌رود.

انواع عفونت‌های قارچی پوست

عفونت قارچی پوست به صورت تکه‌های قرمز رنگ و فلس مانند یا برجسته ظاهر می‌شود. بیماری عفونت قارچی پوست بسیار خارش‌دار و ناراحت کننده است. با گذشت زمان، این تکه‌ها ممکن است به صورت یک حلقه یا یکسری از حلقه‌ها با مرزهای برجسته، برآمده و فلس مانند (مرکز این حلقه‌ها اغلب روشن است) در آیند. این الگوی حلقه‌ای موجب شده تا به بیماری عفونت قارچی پوست، نام رینگ ورم را نیز نسبت دهند، اما ممکن است این حلقه‌ها در هر فردی که آلوده شده، تشکیل نشود. انواع مختلفی از عفونت قارچی پوست وجود دارد که در ادامه توضیح داده شده‌اند:

عفونت قارچی پا

هنگامی که عفونت قارچی پوست، پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، معمولاً بین انگشتان یک فرد به وجود می‌آید و تکه تکه به نظر می‌رسد. در واقع، راش‌هایی که در نوع عفونت قارچی پا ایجاد می‌شوند و خارش‌دار هستند شاید اصلاً شبیه حلقه نبوده و به صورت تکه‌های قرمز رنگ و فلس مانند به نظر آیند.

عفونت قارچی پوست سر (کچلی قارچی)

عفونت قارچی پوست سر (کچلی قارچی) ممکن است به صورت یک زخم کوچک که پیش از تکه تکه شدن، فلس مانند شدن یا پوسته پوسته شدن شبیه یک جوش به نظر می‌رسد شروع شود. کچلی قارچی ممکن است موجب ریزش مو و یا خرد شدن ریشه‌های مو شود. همچنین ناحیه‌ای که عفونت در آن شکل گرفته می‌تواند متورم، حساس و قرمز شود.

عفونت قارچی ناخن

بیماری عفونت قارچی ناخن ممکن است یک یا چند ناخن در دست یا پای کودک را درگیر کند. ناخن ممکن است ضخیم، سفید یا زرد و شکننده شود. ابتلا به بیماری عفونت قارچی ناخن قبل از بلوغ چندان معمول نیست.

تشخیص

پزشک احتمالاً با معاینه کردن پوست یا پوست سر کودک شما می‌تواند بیماری عفونت قارچی را تشخیص دهد. همچنین ممکن است پزشک با بررسی ناحیه‌ی درگیر در زیر نور خاص یا انجام یک خراش بدون ایجاد درد از پوست کودک نمونه گیری کرده و آن را در زیر میکروسکوپ جهت تشخیص بیماری بررسی کند.

درمان عفونت‌های قارچی پوست

با مشاهده‌ی هر گونه عفونت قارچی غیر معمول در روی پوست کودکتان، بهتر است با پزشک مشاوره کنید. در صورت وجود عفونت قارچی پوست در بدن کودک، پزشک احتمالاً یک کرم ضد قارچ بدون احتیاج به نسخه برای او تجویز خواهد کرد. از این کرم باید دو بار در روز استفاده شود به گونه‌ای که مساحتی حدود یک اینچ بیشتر از سطح راش با کرم ضد قارچ پوشش داده شود. معمولاً درمان عفونت قارچی پوست سه تاچهار هفته طول می‌کشد، و تا مدت یک هفته پس از آن تا زمانی که عفونت قارچی از بین برود باید همچنان به استفاده از کرم ادامه دهید. برخی از کودکان به کرم‌های ضد قارچ حساسیت دارند، بنابراین در ابتدا تنها مقدار کمی از کرم را استفاده کرده تا واکنش پوست کودک را ببینید. چنان چه در کودک شما نوع متفاوتی از راش در واکنش به کرم ضد قارچ ایجاد شد، برای داروی جایگزین با پزشک خود مشورت کنید. دست‌های خود را پس از استفاده از کرم ضد قارچ به خوبی شستشو دهید.
اگر کودک شما مبتلا به یک مورد سرسخت عفونت قارچی پوست است، پزشک ممکن است چیزی قوی‌تر از کرم ضد قارچ تجویز کند. در برخی موارد نادر، تجویز یک داروی خوراکی نیز ضروری است. درمان بیماری عفونت قارچی پوست سر (کچلی قارچی) سخت‌تر است و دوره‌ی درمانی آن بیشتر طول می‌کشد. جهت درمان عفونت قارچی پوست سر (کچلی قارچی) پزشک شما یک داروی ضد قارچ خوراکی به همراه یک شامپوی دارویی نیز تجویز خواهد کرد. درمان بیماری حداقل شش تا هشت هفته طول خواهد کشید. هنگامی که درمان را شروع می‌کنید، از شستن کامل ملافه و لباس کودک خود اطمینان حاصل کنید تا دوباره به بیماری عفونت قارچی پوست مبتلا نشود.

مراقبت‌های پس از درمان

محافظت کامل از کودک در برابر عفونت قارچی پوست سخت است، اما می‌توانید برای به حداقل رساندن احتمال ایجاد بیماری برخی مراقبت‌ها را انجام دهید از جمله:

کمک به جلوگیری از تعریق بیش از حد (برای مثال لباس بیش از حد لازم را به کودک نپوشانید).
هنگام راه رفتن کودک در فضای رختکن یا محوطه‌ی استخر صندل پای او کنید.
اجازه ندهید تا دیگران (مانند خواهر و برادر) از حوله، برس‌های مو، بالش، لباس یا وسایل مشابه کودکبه طور اشتراکی استفاده کنند.
حیوانات خانگی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها علائمی مانند تکه‌های بی مو یا فلس مانند را روی پوست خود نداشته باشند. اگر این علائم را مشاهده کردید، حیوان را جهت درمان نزد دکتر دامپزشک ببرید. (در واقع، حتی اگر حیوان خانگی علائم را نشان نمی‌دهد، اما کودک شما به طور مداوم آلوده می‌شود، بهتر است حیوان را جهت معاینه نزد دامپزشک ببرید.)
اگر سایر اعضای خانواده علائم ابتلا به عفونت قارچی پوست را نشان دادند، بلافاصله درمان را شروع کنید.
بررسی کنید که مکان‌های عمومی مانند رختکن در مهد کودک تمیز نگهداشته می‌شوند.
کودک شما با خاراندن پوست خود توسط ناخن می‌تواند عفونت باکتریایی را به سایر نقاط بدن گسترش دهد، بنابراین، کوتاه نگه داشتن ناخن‌های کودک و تحت نظر داشتن او از نزدیک ایده‌ی خوبی برای پیشگیری است. اگر متوجه شدید که او در حال خاراندن بدن خود است، می‌توانید در هنگام خواب به او دستکش یا جوراب بپوشانید. چنانچه پس از گذشت یک هفته از درمان عفونت قارچی تغییری در آن مشاهده نمی‌شود، با پزشک تماس بگیرید.

 

 

 


منبع: سایت دکتر حمید شیخ الاسلامی، متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان

 

خواندن 2209 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.