شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 10:50

سرطان ریه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سرطان ریه سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً با رشد غیر طبیعی سلولی در بافت ریه شناخته میشود. از علائم سرطان ریه میتوان به درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرفه خونی و ... اشاره کرد. راه ‌های درمان سرطان ریه شامل عمل جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی است.

به رشد غیر طبیعی سلولی در بافت ‌های ریه سرطان ریه گفته میشود. درصورت عدم درمان بموقع، این رشد سلولی میتواند به بیرون از ریه گسترش پیدا کند و به بافت‌ های اطراف یا سایر اعضای بدن همچون مغز، استخوان، ریه کناری، کبد و کلیه ‌ها منتقل شود. (به سرطانی که از یک عضو به عضو دیگر منتقل شود سرطان دگر دیس گفته میشود، برای مثال سرطانی که از سینه به ریه انتقال یافته است سرطان سینه دگر دیس نامیده میشود.) اکثر سرطان‌ هایی که از ریه شروع میشوند (سرطان ‌های ابتدایی ریه) کارسینوماهایی هستند که از بافت پوششی نشات میگیرند. کارسینوم ‌ها شامل سرطان‌ هایی میشوند که سازنده پوست (مثل سرطان پوست) یا پوشاننده لایه داخلی اعضا (مثل سرطان ریه) و یا سازنده غدد (مثل سرطان سینه) هستند. این سرطان در سراسر دنیا شایع‌ ترین سرطان از لحاظ شیوع و مرگ و میر به شمار میرود.

انواع سرطان ریه

این بیماری بر اساس نوع وابسته به بافت ‌شناسی تقسیم بندی میشود. این رده‌ بندی برای تعیین نوع مدیریت بیماری و پیشبینی نتایج بیماری حائز اهمیت است. اکثریت قریب به اتفاق سرطانهای ریه کارسینوم هستند، بدخیمی ‌هایی که در نتیجه بافت پوششی پدید می ‌آیند. کارسینوم های ریه بر اساس اندازه و شکل سلول ‌های بدخیم دیده شده توسط یک متخصص هیستوپاتولوژی در زیر یک میکروسکوپ رده ‌بندی میشوند. دو رده گسترده آنها کارسینوم ریه سلول غیر کوچک (NSCLC: Non Small Cell Lung Cancer) و کارسینوم ریه سلول کوچک (SCLC: Small Cell Lung Cancer) میباشد.

علائم سرطان ریه

در مراحل ابتدایی بیماری، اغلب هیچ علائمی وجود ندارد و متاسفانه اغلب زمانی علامت دار میشوند که سرطان ‌آنها در مراحل پیشرفته است. شایع ترین علائم عبارتند از سرفه (همراه با خلط خونی) و تنگی نفس و سایر نشانه ‌ها و علائمی که ممکن است نشان دهنده این سرطان باشند عبارتند از:

علائم سیستمیک:

  • کاهش وزن، کم اشتهایی، تب، چماقی شدن ناخن ‌های انگشت، خشکی دهان، خشن شدن صدا، ضعف عضلات به دلیل بیماری خود ایمنی
  • علائم ناشی از فشار موضعی:
  • درد قفسه سینه که اغلب با نفس عمیق، سرفه و خندیدن تشدید میشود. درد استخوان که به هنگام انتشار سرطان به اعضاء دور دست بدن بروز میکند
  • مشکل در بلعیدن
  • تغییر رنگ خلط سینه
  • مشاهده خون در خلط سینه
  • خس خس کردن سینه

علت پدیدار شدن سرطان ریه

استعمال دخانیات:

شایع ‌ترین علت سرطان ریه قرار گرفتن در معرض دود دخانیات برای یک مدت طولانی است که دلیل ۹۰٪ از سرطان‌ های ریه است. استعمال دخانیات احتمال ابتلا به سرطان ریه را تا 20 برابر افزایش میدهد. درصد ابتلا در افرادی که سیگار نمیکشند ۱۵٪ است و در اغلب این موارد عواملی همچون ژنتیک، گاز رادون، آزبست و آلودگی هوا (آلودگی هوا خطر ابتلا به این بیماری را 2 برابر افزایش میدهد) از جمله دود سیگار فرد ثالث باعث این بیماری میشود.

آسیب های ژنتیکی:

آسیب‌ های ژنتیکی وارد شده بر دی ‌ان ‌ای میتواند باعث گسترش سرطان ریه شود. آسیب ژنتیکی تاثیر مستقیمی بر عملکرد طبیعی سلول از جمله تکثیر سلولی، مرگ سلولی برنامه ‌ریزی شده (آپوپتوز) و ترمیم دی‌ ان ‌ای میگذارد. هر چقدر آسیب بیشتر میشود، خطر ابتلا به سرطان ریه نیز افزایش مییابد.

مصرف داروهای خواب آور:

تحقیقات نشان داده است که داروهای خواب آور خطر ابتلا به سرطان ریه را سه برابر افزایش میدهد.

جنسیت:

از لحاظ آماری ثابت شده است که خانم ‌ها نسبت به آقایان کم‌ تر سیگار میکشند، ولی وقتی سیگاری شدند بیشتر از آقایان سیگار میکشند و در نتیجه استعدادشان نسبت به این سرطان بیشتر میشود. به عنوان مثال وقتی که یک آقا و یک خانم به تعداد مساوی سیگار میکشند و حتی تعداد سال‌ هایی که سیگار میکشند برابر است، خانم‌ ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه هستند و این به علت استعداد وابسته به جنس میباشد.

راه‌ های تشخیص سرطان ریه

سی‌ تی اسکن:

این سرطان در رادیوگرافی قفسه سینه و مقطع‌ نگاری رایانه ‌ای (سی ‌تی اسکن) قابل تشخیص است. این تشخیص با یک بافت‌ برداری که اغلب از طریق برونکوسکپی یا راهنمای سی ‌تی انجام میشود، قابل تایید است.

آزمایش خون:

تومورهای سرطانی آنتی ژن و آنزیم ‌های مشخصی تولید میکنند که ممکن است از طریق آزمایش خون کشف شوند. اندازه‌ گیری آنتی ‌ژن کارسینو امبریونیک و آنزیم NSE از آزمایش‌ های غربالگری این بیماری است. افزایش میزان سطح این پروتئین ها بیانگر نشانه‌ های سرطان و کاهش میزان آنها در حین درمان نشانه مهار کردن رشد سرطانی سلول‌ های بیمار است.

درمان سرطان ریه

درمان و نتایج طولانی مدت به نوع سرطان، مرحله (شدت گسترش) و سلامت کلی فرد که از طریق وضعیت عملکرد سنجیده می‌شود، بستگی دارد.

درمان‌های رایج عبارتند از جراحی، شیمی‌درمانی، و پرتودرمانی.

جراحی:

در صورتی که بررسی‌ ها، سرطان سلول ‌های غیر کوچک ریه را تایید کنند، مرحله بندی سرطان مورد ارزیابی قرار میگیرد تا مشخص شود این بیماری به وسیله جراحی قابل درمان است یا پیشروی آن به حدی است که نمیتوان به وسیله جراحی آن را درمان کرد. سی تی اسکن و برش نگاری با گسیل پوز ترون به منظور تعیین این امر مورد استفاده قرار میگیرند. جراحی در صورتی صورت نمیگیرد که در آزمون عملکرد ریه مشخص شود بیمار دارای ظرفیت تنفسی پایین است. در سرطان سلول کوچک ریه، به طور معمول از شیمی درمانی و یا پرتو درمانی استفاده میشود. با این وجود، نقش جراحی در سرطان سلول کوچک ریه در نظر گرفته میشود. جراحی ممکن است به همراه شیمی درمانی و پرتو درمانی در مراحل اولیه درمان سرطان سلول کوچک ریه بهبود قابل توجهی در وضعیت بیمار ایجاد کند.

پرتو درمانی:

پرتو درمانی در بیشتر موارد با شیمی درمانی همراه است و ممکن است به قصد درمان در مورد افرادی که مبتلا به سرطان سلولهای غیر کوچک ریه هستند و شرایط جراحی را نداشته باشند به کار رود. این نوع پرتو درمانی را پرتو درمانی رادیکال مینامند. نوع جدید این شیوه پرتو درمانی تسریع شده و بیش تفکیک شده مداوم (CHART) نام دارد که در آن پرتو درمانی زیاد در یک بازه زمانی کوتاه صورت میگیرد.
پرتو درمانی سینه ‌ای پس از عمل نباید بعد از جراحی سرطان سلول های غیر کوچک ریه به کار رود. این احتمال وجود دارد که پرتودرمانی بعد از عمل در بعضی از بیمارانی که دارای درگیری غده لنفاوی میان سینه ‌ای هستند مفید واقع شود. اگر رشد سرطان بخش کوچکی از نایژه را مسدود کند، برایکی ‌تراپی (پرتو درمانی موضعی) در داخل لوله تنفسی صورت میگیرد تا این راه را باز کند. برایکی تراپی در مقایسه با پرتودرمانی بیرونی باعث کاهش زمان درمان و نیز کاهش در معرض اشعه قرار گرفتن کارکنان مراکز درمانی میشود. پیشرفت ‌های اخیر در هدف درمانی و عکس برداری منجر به پیشرفت پرتودرمانی استریوتاکتیک در درمان سرطان ریه شده است.
در این نوع پرتودرمانی، با استفاده از هدف درمانی، پرتو زیادی در جلسه‌ های کوتاه بر روی بیمار صورت میگیرد. استفاده از این روش در مرحله اول برای بیمارانی است که به علت همایندی مرضی شرایط جراحی را ندارند. در بیمارانی که دچار سرطان ریه با یاخته های کوچک یا با یاخته های بزرگ تر هستند، انجام میزان کمی پرتو به سینه میتواند برای کنترل نشانه مراقبت تسکین مورد استفاده قرار گیرد.

شیمی درمانی:

چگونگی شیمی درمانی به نوع تومور بستگی دارد. در سرطان ریه با یاخته های کوچک، سیس پلاتین و اتیپوساید بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. ترکیب کربوپلاتین، جمسیتابین، پاکلیتاکسل، وینورلبین، توپوتکان و ایرینوتکان نیز مورد استفاده قرار میگیرد. در سرطان ریه با یاخته‌های بزرگتر پیشرفته (NSCLC)، شیمی درمانی باعث بهبود بیمار میشود و به عنوان اولین درمان مورد استفاده قرار میگیرد، به این شرط که بیمار شرایط درمان را داشته باشد.

سایر درمان های سرطان ریه شامل موارد زیر نیز میگردد:

سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر:

در بعضی موارد ضایعه بدخیم این سرطان منجر به مسدود شدن حنجره میشود. در چنین موردی پزشک با سوزاندن ضایعه بدخیم با اشعه لیزر راه عبور هوا را برای بیمار باز میکند. این روش به طور کامل نمیتواند منجر به از بین بردن ضایعه بدخیم شود اما کمکی است جهت سهولت تنفس در بیمار.

درمان فوتودینامیک:

استفاده از رنگ و نور است. در این شیوه رنگ به داخل یک ورید تزریق و سپس در تمام بدن منتشر میشود. بعد از چند روز، این رنگ فقط در سلولهای بدخیم باقی میماند. سپس نور قرمز رنگ لیزری به سلول تابنده میشود و رنگ درون سلول سرطانی این نور را جذب میکند. این امر منجر به عکس العمل فوتوشیمیایی که مخرب سلول‌ها است میشود.

خواندن 3342 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « سرطان روده سرطان کبد »