شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 08:46

سرطان روده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سرطان روده سرطان روده

در ادامه میخوانیم: سرطان روده بزرگ (کولورکتال) چیست؟ سرطان روده زمانی رخ میدهد که سلول های غیر طبیعی در دیواره روده بزرگ و یا راست روده (ستون روده نیز نامیده میشود) رشد میکنند.

آنچه باید درباره سرطان روده بزرگ (کولورکتال) بدانید

سرطان روده بزرگ در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، تا حد زیادی قابل علاج است. این بیماری هم در مردان و هم در زنان دیده میشود، و دومین نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده متعلق به این نوع میباشد.

پولیپ چیست؟

پولیپ ها در داخل روده رشد میکنند. بسیاری از آنها بی ضرر هستند، اما برخی از آنها اگر به موقع از بین نروند میتوانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند. دو نوع از رایج ترین پولیپ های روده پولیپ های آدنوم و هایپر پلاستیک هستند. آنها زمانی که مشکلاتی در روند رشد سلولها و ترمیم در جدار روده بزرگ وجود دارد، شکل میگیرند.

عوامل خطری که قادر به کنترل آنها نیستید

سن:

 • بسیاری از افراد با سن بالاتر از ۵۰ سال
 • ابتلا پولیپ یا بیماری التهابی روده
 • سابقه خانوادگی سرطان کول رکتال یا پولیپ روده بزرگ پیش سرطانی

عوامل خطری که می توانید آنها را کنترل کنید

سعی کنید از چیزهایی که می توانند شانس شما را در ابتلا به این بیماری افزایش دهند، پرهیز کنید:

 • خوردن مقدار زیاد گوشت قرمز یا فرآوری شده، و یا گوشت هایی که در دمای بالا پخته میشوند.
 • چاقی (داشتن چربی بیش از حد در اطراف کمر)
 • ورزش نکردن به اندازه کافی
 • کشیدن سیگار
 • مصرف زیاد الکل

علائم سرطان روده چه هستند؟

سرطان کول رکتال نشانه های هشدار دهنده ای ندارد، بنابراین چکاپ کردن از اهمیت زیادی برخوردار است. تشخیص به موقع این بیماری به درمان آن بیشتر کمک میکند. به همان نسبت که بیماری بدتر میشود، شما ممکن است خون در مدفوع خود ببینید و یا درد در شکم خود داشته باشید، این بیماری مشکلاتی همچون یبوست یا اسهال، کاهش وزن بدون علت، و یا خستگی نیز به همراه دارد. زمانی که این علائم ظاهر میشوند، تومورها برای درمان بزرگتر و سخت تر میشوند.

آزمایشاتی که سرطان روده را تشخیص میدهند

آزمایشات غربالگری در تشخیص به موقع سرطان کولورکتال از اهمیت زیادی برخورداند. اغلب افراد بالای ۵۰ سال هر ۱۰ سال یک بار باید کولونوسکوپی داشته باشند. این آزمایش از یک لوله با یک دوربین کوچک در طیف کولون و رکتوم استفاده میکند. این آزمایش میتواند به جلوگیری از سرطان روده بزرگ با تشخیص به موقع تومور کمک کند. پس از تشخیص پزشک شما پولیپ را حذف خواهد کرد .

کولونوسکوپی مجازی

این نوع کولونوسکوپی از یک سی تی اسکن برای نشان دادن مدل سه بعدی از روده بزرگ شما استفاده میکند. این تست می تواند پولیپ ها و یا مشکلات دیگر را بدون قرار دادن دوربین در داخل بدن شما نشان دهد. عیب اصلی این نوع این است که ممکن است پولیپ های کوچک را تشخیص ندهد، و اگر دکتر شما متوجه آنها نشود، باز هم نیاز به یک کولونوسکوپی واقعی دارید. پزشک شما میتواند هر پنج سال یک کولونوسکوپی مجازی را پیشنهاد دهد.

باریم انما

این نوع از اشعه های X به پزشک شما اجازه میدهد تا نگاهی اجمالی به داخل کولون و رکتوم شما بیندازد. این روش راه دیگری برای تشخیص پولیپ ها، تومورها، و یا سایر تغییرات در روده شما است. مانند کولونوسکوپی مجازی، پزشکان هر گونه نشانه غیر معمول را با کولونوسکوپی منظم پیگیری میکنند. پزشک شما ممکن است هر ۵ سال یک بار، پیشنهاد دهد که باریم انما داشته باشید.

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر

ممکن است پزشک شما این آزمایش را به جای کولونوسکوپی توصیه کند. در این آزمایش از یک لوله بلند و باریک برای دیدن داخل رکتوم و قسمت پایین روده بزرگ شما استفاده میشود. این لوله نور و دوربین دارد، و پولیپ ها و سرطان را نشان میدهد. اگر پزشک شما می گوید این آزمایش برای شما مناسب است، شما باید هر ۵ سال این آزمایش را انجام دهید.

آزمایش خون در مدفوع

آزمایش خون مخفی مدفوع و آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع می تواند نشان دهد که آیا شما در مدفوع خود خون دارید یا خیر، مشاهده خون در مدفوع می تواند نشانه ای از سرطان باشد. شما دو یا سه نمونه کوچک از مدفوع خود را به پزشک برای بررسی میدهید. پزشکان معمولا این آزمایشات را هر سال یک بار توصیه می کنند. اگر نمونه های شما نشانه هایی از خون را نشان دهد، ممکن است به کولونوسکوپی نیاز داشته باشید.

آزمایش DNA مدفوع

آزمایش جدیدی به نام کولوگارد (Cologuard) وجود دارد که به دنبال خون یا دی ان ای مشکوک در نمونه مدفوع شما است. این آزمایش در تشخیص سرطان روده بزرگ بسیار دقیق است، اما اگر تشخیص انجام نشد، شما باز هم نیاز به پیگیری کولونوسکوپی دارید. Cologuard نمی تواند جای آزمایش کولونوسکوپی را بگیرد. انجمن سرطان آمریکا آزمایش DNA مدفوع را هر ۳ سال یک بار توصیه میکند.

تشخیص درست

اگر آزمایشی تومور احتمالی را نشان دهد، گام بعدی بیوپسی ( بافت برداری یا نمونه برداری ) است. در طول کولونوسکوپی، پزشک شما پولیپ ها را بیرون میکشد و از هر قسمت از روده بزرگ که مشکوک به نظر میرسد نمونه های بافتی میگیرد. متخصصان بافت را زیر میکروسکوپ برای دیدن اینکه آیا سرطانی است یا خیر، مورد بررسی قرار میدهند.

مراحل سرطان روده

کارشناسان هر سرطانی را که تشخیص میدهند مرحله بندی میکنند- فرایندی برای دیدن اینکه چقدر این بیماری گسترش یافته است. مراحل بالاتر بدین معنی است که شما به مورد جدی تر از سرطان مبتلا هستید. اندازه تومور همیشه تفاوت ایجاد نمیکند. افزون بر این مرحله بندی کردن به پزشک شما کمک میکند تصمیم بگیرید که چه نوع درمانی صورت گیرد.

 • مرحله صفر: سرطان در پوشش درونی کولون یا رکتوم است.
 • مرحله اول: این بیماری به لایه عضلانی کولون یا رکتوم پیشرفت کرده است.
 • مرحله دوم: سرطان به داخل بیرونی ترین لایه کولون یا رکتوم پیشرفت کرده است.
 • مرحله سوم: سرطان به یک یا چند گره لنفاوی در این منطقه گسترش یافته است.
 • مرحله چهارم: سرطان به سایر قسمت های بدن، مانند کبد، ریه، و یا استخوان گسترش یافته است.

میزان زنده ماندن

امید برای بهبود بستگی به مرحله سرطان شما دارد. ممکن است از پزشک خود بشنوید که میزان بقا پس از ابتلا به این نوع سرطان ۵ سال است. این به معنی درصد افرادی است که ۵ سال یا بیشتر پس از تشخیص بیماری زندگی میکنند. مرحله اول نرخ بقای ۵ ساله از ۸۷٪ تا ۹۲٪ دارد. اما به یاد داشته باشید که کسانی که این آمار را بیان میکنند نمیتوانند پیش بینی کنند برای هر کسی چه اتفاقی خواهد افتاد. کارهای بسیاری وجود دارند که میتوانند امید به زندگی را در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ تحت تاثیر قرار دهند، بنابراین از پزشک خود بپرسید شما در چه مرحله ای هستید.

آیا عمل جراحی میتواند کمک کننده باشد؟

جراحی، تاثیر درمانی بسیار زیادی در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ دارد. در تمام مراحل به جز مرحله آخر، پزشکان تومورها و بافت اطراف آن را حذف میکنند. اگر آنها بزرگ باشند، پزشک شما ممکن است نیاز به جراحی قطعه کامل کولون یا رکتوم شما باشد. اگر بیماری به کبد، ریه، و یا دیگر اندام ها شما آسیب رسانده باشد، جراحی احتمالا به درمان شما کمک نخواهد کرد. اما ممکن است به کاهش علائم آن کمک کند.

مبارزه با سرطان پیشرفته

سرطان روده بزرگ هنوز هم میتواند گاهی اوقات درمان شود حتی اگر به غدد لنفاوی شما گسترش یافته باشد (مرحله سوم). درمان معمولا شامل جراحی و شیمی درمانی است. در برخی موراد پرتودرمانی انتخاب خوبی میتواند باشد. اگر این بیماری برگشت کند و یا به سایر اندام ها سرایت کند، درمان آن احتمالا سخت تر میشود. اما باز هم پرتودرمانی و شیمی درمانی ممکن است علائم شما را بهبود بخشند و به شما کمک کنند زندگی طولانی تری داشته باشید.


آیا شیمی درمانی موجب احساس بد در بیمار میشود؟

داروهای شیمی درمانی جدیدتر کمتر احتمال دارد که شما را دچار حالت تهوع کنند. همچنین داروهایی وجود دارند که میتوانند به کنترل حالت تهوع شما کمک کنند.

ریشه کنی فرکانس رادیویی (RFA)

این روش از گرمای شدید برای سوزاندن دور تومور استفاده میکند. با راهنمایی یک سی تی اسکن، پزشک دستگاه سوزن مانندی را به تومور و مناطق اطراف آن تعبیه میکنند. این روش میتواند برخی تومورها را که نمیتوانند با عمل جراحی برداشته شوند، مانند تومورهای کبد، از بین ببرد. شیمی درمانی میتواند همراه با RFA موثر باشد.

جلوگیری از سرطان روده بزرگ با عادات سالم

شما میتوانید برای کاهش چشمگیر احتمال ابتلا به این بیماری گام هایی را بردارید. داشتن رژیم غذایی مغذی، ورزش کافی و کنترل چربی بدن میتوانند کمک کننده باشند. این عادات از ۴۵ درصد از سرطان های روده بزرگ جلوگیری میکنند.
انجمن سرطان آمریکا رژیم غذایی همراه با میوه ها و سبزیجات فراوان، گوشت فرآوری شده و قرمز اندک، و غلات سبوس دار به جای دانه های تصفیه شده، را پیشنهاد میکند. این رژیم غذایی کمک خواهد کرد خود را در وزن مناسب نیز نگه دارید.

جلوگیری از سرطان روده با ورزش

بزرگسالانی که ورزش میکنند به نظر میرسد سلاح قدرتمندی در برابر سرطان روده بزرگ دارند. در مطالعه ای معلوم شد که افراد فعال به احتمال زیاد ۲۴ درصد کمتر از سایر افراد که فعال نیستند، به این بیماری مبتلا میشوند. مهم نیست که آیا افراد کار میکنند و یا بازی میکنند. انجمن سرطان آمریکا توصیه میکند ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش ملایم، مثل پیاده روی سریع، و یا ۷۵ دقیقه در هفته ورزش شدید، مانند دویدن بسیار کمک کننده خواهد بود. سعی کنید فعالیت خود را در طول هفته گسترش دهید.

خواندن 3370 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « سرطان خون سرطان ریه »