دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 13:14

روش علمی تعیین جنسیت جنین چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جنسیت جنین جنسیت جنین جنسیت جنین

آیا می توانیم جنسیت بچه خود را انتخاب کنیم؟ آیا رژیم غذایی خاصی به ما کمک می کند جنسیت بچه خود را مشخص کنیم؟ آیا زمان مقاربت جنسی روی جنسیت جنین تاثیر دارد؟ آیا وضعیت قرارگیری بدن حین مقاربت روی جنسیت جنین تاثیر دارد؟ آیا جداسازی اسپرم در آزمایشگاه و انجام لقاح بعد از آن روی جنسیت تاثیر دارد؟
حکایات زیادی در مورد تعیین جنسیت بچه وجود دارد مثل تلقیح آزمایشگاهی، خوردن غذاهای خاص، انجام مقاربت در زمان خاصی از روز یا شب، مقاربت در وضعیت خاص و یا جداسازی اسپرم و مانند اینها

در این مقاله به ریشه های علمی تعیین جنسیت بچه می پردازیم.

آیا می توانیم جنسیت بچه خود را انتخاب کنیم؟

متخصصان باروری می توانند رویانی از هر یک از جنس های مذکر یا مونث برای شما ایجاد کنند. هرچند اینکار غیرقانونی است و در بیشتر کشورها اجازه تعیین جنسیت جنین وجود ندارد، مگر اینکه دلیل طبی برای آن وجود داشته باشد.
مثلا در انگلستان فقط در صورتی می توانید جنسیت بچه خود را مشخص کنید که اختلال ژنتیکی جدی برای یکی از جنس ها وجود داشته باشد یا احتمال انتقال یک اختلال ژنتیک به بچه دختر یا پسر وجود داشته باشد. بعضی از اختلالات ژنتیکی فقط یکی از جنس ها را درگیر می کند.
روش تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) به عنوان تکنیکی برای جلوگیری از انتقال اختلالات ژنتیکی تصویب شده است. بنابراین نمی توان بطور انتخابی و دلخواه روی لقاح و جنسیت جنین مداخله کرد زیرا تعادل خانوادگی به هم می خورد یا به دلایل اجتماعی و فرهنگی ممنوع شده است.
تکنیک های ارزان و ایمن دیگری وجود دارد که می توانید آن را به صورت خصوصی در منزل استفاده کرده و جنسیت جنین خود را تعیین کنید، هرچند این روش ها از روایی و پایایی قاطعی برخوردار نیستند. می توان از کیت های تعیین جنسیت یا روش های سینه به سینه بزرگان استفاده کرد، مثلا خوردن گوشت قرمز بیشتر برای زاییدن بچه پسر.

در چه شرایطی از نظر قانونی می توان جنسیت جنین را تعیین کرد؟

زن فقط زمانی حائز شرایط انجام PGD است که اختلال ژنتیکی جدی مثل هموفیلی یا کیستیک فیبروز داشته باشد. در این حالت PGD شانس ابتلای بچه به این اختلالات را کاهش می دهد، بخشی بخاطر اینکه از قبل پایش ژنتیکی انجام شده و در صورت وجود این ژن ها رویان خارج می شود.
روش PGD یک تکنیک باروری داخل آزمایشگاهی (IVF) است. در کلینیک باروری رویان از تخمک زن و اسپرم مرد ایجاد می شود. پس از اینکه غربالگری انجام شد و جنسیت مورد نظر تعیین شد، رویان توسط متخصص باروری در رحم زن کاشته میشود. گاهی زنان درخواست می کنند که دو رویان کاشته شود و حاملگی دوقلو خواهند داشت.
جنسیت و همچنین ژن ها را می توان تا حدودی مشخص کرد. برای مثال، اختلال دیستروفی عضلانی دانکن معمولا فقط بچه های پسر را مبتلا می کند. بیماری چون هموفیلی تقریبا همیشه از مادر به پسر منتقل می شود. در این شرایط پزشک از رویان دختر استفاده می کند تا بیماری انتقال پیدا نکند. در این حالت نیازی به تست ژن های خاص بیماری نیست.
معمولا در کلینیک رویان های اضافه منجمد می شوند شاید در آینده استفاده پیدا کنند. سپس می توانید اگر دچار سقط جنین شدید، یا اگر بعدا بچه دومی خواستید، از این رویان منجمد استفاده کنید. رویانی که بطور قطعی سالم است و جنسیت آن نیز مشخص است.
شواهد تحقیقات نشان می دهد که رویان های منجمد با حاملگی های بهتر با عوارض کمتر از رویان تازه همراه است. همچنین روشی کمتر تهاجمی و ارزانتر از سایر سیکل هایIVF است.
PGD گران است و موسسه سلامت ملی انگلیس آن را به زوج هایی محدود کرده است که مشکل دارند. اگر بخواهید آن را بطور خصوصی انجام دهید احتمالا به ازای هر سیکل باید ۵۰۰۰ پوند پرداخت کنید که شامل هزینه تست ها و داروها نیست (۶). گاهی با هزینه داروها و آزمایشات هزینه PGD به حدود ۸۰۰۰ پوند می رسد.

جداسازی اسپرم چیست؟

در جداسازی اسپرم پزشک متخصص اسپرم های مذکر را از مونث جداسازی می کند. جداسازی اسپرم نیز در انگلستان و کشورهای زیادی ممنوع است، اما این سرویس با هزینه قابل توجهی در بعضی از کشورها ارائه می شود.
رایج ترین تکنیک برای جداسازی اسپرم روش فلو سیتومتری است. صحت کار آن ۹۳ درصد برای جنسیت دختر و ۸۵ درصد برای جنسیت پسر است.
در روش فلو سیتومتری یک ماده حاجب رنگی فلورسنت به نمونه اسپرم مرد اضافه می شود. سپس متخصص می تواند بگوید کدام اسپرم مونث و کدامیک مذکر است که براساس میزان اتصال ماده رنگی به ماده ژنتیک اسپرم تعیین می شود.
وقتی اسپرم ها جداسازی شد، می توان اسپرم جنس مورد نظر را تلقیح کرد که از روش نسبتا ارزان تلقیح داخل رحمی (IUI) انجام می شود.
تضمینی برای موفقیت جداسازی اسپرم وجود ندارد. و روش IUI نیز به اندازه باروری داخل لوله آزمایش (IVF) دقیق و موثر نیست.

آیا زمانبندی مقاربت جنسی روی جنسیت جنین تاثیر دارد؟

دو نظریه در مورد تاثیر زمان مقاربت بر جنسیت جنین وجود دارد: روش شیتلز و روش ویلان؛ هر دو به نام اشخاصی است که این نظریه ها را داده اند. روش سومی هم وجود دارد که ترکیب نظریه های زمانبندی با مشاهدات وضعیت مخاط گردن رحم است که روش بیلینگز نامیده می شود. بخاطر داشته باشید که اینها سه نظریه هستند نه سه تکنیک ثابت شده و قاطع.
می توانید یکی از این روش ها را بکار بگیرید اگر که سیکل قاعدگی خود را بخوبی بشناسید. اما بخاطر داشته باشید، مهم نیست که کدام روش را استفاده می کنید، همیشه شانس تقریبی ۵۰:۵۰ در مورد جنسیت جنین وجود دارد.

روش شیتلز

این نظریه توسط دکتر لادروم شیتلز در ایالات متحده در دهه ۱۹۶۰ ایجاد شد. این روش براساس این ایده است که اسپرم مذکر دارای سرعت حرکت بیشتری است، اما اسپرم مونث دارای طول عمر بیشتری است. بنابراین اگر می خواهید بچه پسر داشته باشید، بایستی مقاربت خود را هر چه نزدیک تر به زمان احتمالی تخمک گذاری انجام دهید. چرا که اسپرم پسر در مسابقه رسیدن به تخمک از اسپرم دختری سبقت خواهد گرفت. اگر دختر می خواهید بایستی دو تا چهار روز قبل از روز تخمک گذاری مقاربت جنسی داشته باشید. از روش های تعیین زمان تخمک گذاری برای پیش بینی زمان آزاد شدن تخمک و زمانبندی مقاربت جنسی استفاده کنید.
شیتلز ادعا کرده است که این روش برای بدنیا آوردن نوزاد دختر ۷۵% و برای به دنیا آوردن نوزاد پسر ۸۰% شانس موفقیت دارد.

روش ویلان

روش ویلان عکس روش شیتلز است. در این روش فرض می شود که تغییرات بیوشیمیایی اوایل سیکل قاعدگی به نفع اسپرم تولید کننده پسر است. بنابراین اگر پسر می خواهید، بایستی چهار تا شش روز قبل از تخمک گذاری مقاربت جنسی داشته باشید. اگر دختر می خواهید بایستی دو تا سه روز قبل از تخمک گذاری مقاربت داشته باشید.

روش بیلینگز

روش بیلینگز مکمل روش شیتلز است. در این روش میگوید بایستی با توجه به وضعیت و ظاهر مخاط و ترشحات گردن رحم مقاربت جنسی داشت.
برای داشتن بچه دختر بایستی در مرحله پیش نمایش قبل از تخمک گذاری مقاربت جنسی داشت (زمانی که ترشحات و مخاط گردن رحم غلیظ و چسبناک است) و تا آخر آن سیکل قاعدگی دیگر مقاربت نکنید. برای اینکه بچه پسر بدنیا بیاورید بایستی در مرحله پس نمایش مقاربت داشت که نزدیکی زمان تخمک گذاری است (ترشحات و مخاط گردن رحم روان و روشن است). در یک مطالعه روش بیلینگز در آفریقا، نرخ موفقیت در آوردن بچه پسر ۹۵ درصد بوده است.

کیت های انتخاب جنس جنین

کیت های انتخاب جنسیت که به زوجین کمک می کند جنس بچه خود را انتخاب کنند براساس نظریه شیتلز می باشد. کیت بچه پسر و بچه دختر جداگانه است و با قیمت بالایی در دسترس است. این کیت شامل دستورالعمل استفاده، یک دماسنج دمای پایه، کیت پیش بینی زمان تخمک گذاری است. همچنین قرص های مکمل و ویتامین، دوش هایی که انتظار می رود مختص جنس باشند، نیز در این کیت ها وجود دارد.
تعجب آور نیست که سازندگان این کیت ها مدعی هستند که نرخ موفقیت کیت بالای ۹۰ درصد است. اما هیچ شواهد علمی معتبری برای پشتیبانی از این مدعی در دسترس نیست.

 

 


منبع: سایت دکتر سولماز محمدی، متخصص زنان، زایمان و نازایی

 

خواندن 1834 دفعه