چهارشنبه, 29 فروردين 1397 ساعت 05:06

علائم هشدار دهنده ی عود افسردگی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علائم هشدار دهنده ی عود افسردگی علائم هشدار دهنده ی عود افسردگی

در ادامه میخوانیم: افسردگی به چه دلیلی و با چه علائمی عود میکند؟

باز گشت افسردگی

باز گشت افسردگی
باز گشت افسردگی

برخی از افرادی که به افسردگی تخصصی مبتلا هستند، تنها یک بار در زندگیشان نیاز به تشخیص علائم افسردگی دارند. اما در دیگر افراد این علائم بارها و بارها باز گشته و نیاز به تشخیص دارند. توجه به احساسات یک امر ضروری است، این کار به شما کمک کرده تا علائم احتمالی عود افسردگی را تشخیص داده تا به سرعت از بازگشت کامل افسردگی جلوگیری کنید. درمان افسردگی که به کنترل علائم شما کمک میکند را ترک نکنید، مگر اینکه پزشک از شما بخواهد.

مستعد به افسردگی

مستعد به افسردگی
مستعد به افسردگی

نمیتوان افسردگی را یک ناراحتی ساده، مانند از دست دادن کار یا یک شکست بد بیان کرد. این عوامل ناراحت کننده میتوانند عادی و کوتاه مدت باشند. اما اگر بیش از 2 هفته هر روز احساس نا امیدی، ترس و یا پوچی میکنید و آن را در زندگی روزمره خود مشاهده میکنید، ممکن است دچار افسردگی بالینی شده باشید.

انزوا

انزوا
انزوا

ارتباطات اجتماعی بسیار مهم هستند. اگر خانه را ترک نمیکنید، یا یک گفت و گوی کوتاه برایتان طولانی و خسته کننده بنظر میرسد یا حتی وقتی اعضای خانواده سعی میکنند شما را از خانه بیرون بکشند، سریعاً به اتاق خود بازمیگردید، لذت نبردن از فعالیت های اجتماعی میتواند اشاره ای به افسردگی داشته باشد. یک گروه پشتیبانی پیدا کنید، صحبت کردن با افراد با تجربه در مورد شرایط خود میتواند به شما کمک کند.

تغییرات خواب

تغییرات خواب
تغییرات خواب

تغییر در عادات خواب مانند بیخوابی، مشکلات سقوط در خواب و یا خواب ماندن، میتواند از علائم هشدار دهنده افسردگی باشد. کمبود بستن چشم میتواند از دیگر علائم مرتبط با افسردگی، مانند افزایش خستگی باشد. اگر شب از خواب میپرید، یا بیش از حد میخوابید، چون نمیخواهید از رختخواب بیرون بیایید حتماً با دکتر خود در مورد آن بحث کنید. اگر مشکلات شما نشانه هایی از افسردگی باشد، گفتار درمانی و دارو ممکن است به شما کمک کند.

تحریک پذیری

تحریک پذیری
تحریک پذیری

اگر مسائل کوچک باعث عصبانیت شما میشوند، یا با سر و صدا با دوستان و خانواده خود درگیر میشوید، علائم افسردگی میتواند در تحریک پذیری و خشم نمایان شود. تحریک پذیری تنش های روزمره را برای شما سخت میکند. مردان نسبت به زنان بیشتر بی دقت رفتار میکنند و گاهی اوقات این رفتار خشونت آمیز در افسردگی مشاهده میشود.

عدم لذت از تفریح، دوستان و خانواده

عدم لذت از تفریح، دوستان و خانواده
عدم لذت از تفریح، دوستان و خانواده

این مورد بسیار مهم است. فعالیت هایی که از آنها برای لذت بردن استفاده میکنید، در حال حاضر ممکن است برای شما به عنوان یک مسئولیت سنگین احساس شوند. اگر سابقه ی افسردگی دارید و متوجه شده اید که احساسات خود را به همسر یا فرزندان خود از دست داده اید، به کار، سرگرمی، یا فعالیت های مورد علاقه خود علاقمند نیستید، ممکن است افسردگی شما عود کرده باشد. احتمال آن وجود دارد که علائم افسردگی شما در عرض 6 ماه بازگردد.

احساس پوچی

احساس پوچی
احساس پوچی

احساسات قدیمی از خودخواهای و یا عذاب وجدان ممکن است از دلایل بازگشت افسردگی باشد. یا شاید نتوانید وجدان خود را که مایل به تمرکز بر شکستهایتان است خاموش کنید. ممکن است که خود برای وقایعی که از کنترل شما خارج هستند، سرزنش کنید. روان درمانی میتواند به افزایش اعتماد به نفس و ایجاد نقاط قوت در شما کمک کند.


درد مزمن

درد مزمن
درد مزمن

اگر دچار کمر درد میشوید حتی اگر به آن فشاری نمی آورید، یا دچار سردرد مزمن، معده درد، درد ناگهانی در قفسه سینه، پاها و دست ها میشوید، افسردگی میتواند دارای علائم فیزیکی باشد. اگر درد شما با معالجه بهبود نیافت، در صورتی که فکر میکنید سوء افسردگی میتواند از دلیل آن باشد، به پزشک مراجعه کنید.

افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

افزایش یا کاهش ناگهانی وزن
افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

فسردگی می تواند رابطه شما را با غذا تغییر دهد. شما ممکن است وقت آن را بخورید فراموش کنید. شما ممکن است مجبور شوید خود را مجبور به غذا کنید. شما می توانید بیش از حد خوردن یا خوردن غذا بخورید. اگر افسردگی دارید، به تغییرات شدید اشتها و وزن توجه کنید.

خستگی

خستگی
خستگی

یا در طول روز احساس خستگی میکنید، افسردگی میتواند موجب خستگی یا ضعف شما برای انجام امور روزانه شود. خوردن غذای ناسالم میتواند خستگی شما زا اضافیش دهد. تغذیه خوب، ورزش و خواب میتواند به شما در مبارزه با افسردگی کمک کند.

عدم تمرکز

عدم تمرکز
عدم تمرکز

اگر احساس میکنید مغز شما کند است یا به راحتی تمرکزتان را از دست میدهید، یا به سختی تمرکز میکنید و در یادآوری مشکل دارید، ممکن است در تصمیم گیری مسائل کوچک مشکل داشته باشید، مانند اینکه صبح چه بپوشم یا چگونه یک مشکل را در محل کار برطرف کنم.

افکار خودکشی

افکار خودکشی
افکار خودکشی

خود کشی یک نشانه جدی است. افکار خودکشی میتواند به معنی افسردگی شدید باشد. برخی افراد اغلب به خودکشی و برخی دیگر به چگونگی آسیب رساندن به خود فکر میکنند. اگر احساس نا امیدی میکنید و یا علاقه خود را به چیزهایی که قبلاً از آن لذت میبردید از دست داده اید، احتمال بیشتری برای رسیدن به این نقطه دارید. اگر کسی را میشناسید که افکار خودکشی یا صحبت در مورد خودکشی داشته است، از یک روانپزشک یا سایر متخصصان روانی کمک بگیرید.

راه حل

راه حل
راه حل

دو فرد مبتلا به افسردگی، احساسی مانند یکدیگر ندارند. اگر هر کدام از این نشانه های هشدار دهنده یا علائم مربوط به افسردگی را داشتید با پزشک معمولی یا روانپزشک تماس بگیرید. پزشک دارو یا درمان بیشتری برای پیشگیری از عود افسردگی پیشنهاد میکند. استرس خود را کاهش دهید و روزانه کاری که احساس خوبی به شما میدهد انجام دهید. اگر سه یا بیشتر از سه قسمت از علائم افسردگی را دارید، ممکن است به درمان درازمدت نیاز داشته باشید.

خواندن 3130 دفعه

آخرین‌ها از کارشناس گروه تحریریه

2 نظرها

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.