یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 10:48

ارتودنسی

ارتودنسی ارتودنسی ارتودنسی

نقش ارتودنسی بر چهره

یکی از مسائلی که بسیار در زیبایی چهره تأثیر دارد شکل فک ‌ها و دندان‌ها هستند. نامرتب بودن دندان‌ها تأثیر بسیاری روی صورت دارند. همچنین، فک‌ها ممکن است در اثر عوامل مختلف دچار ناهنجاری‌ شوند. در صورتی که...

تشخیص ناهنجاری‌های فکی به موقع و قبل از رشد باشد، درمان آن نتایج خوبی برای بیمار خواهد داشت.

در حال حاضر، روش‌های درمانی مختلفی برای اصلاح ناهنجاری‌ های فک‌ ها و به هم ریختگی دندان ‌ها وجود دارد که دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار و شدت اختلالات، درمان مناسب را برای بیمار تجویز خواهد کرد. یکی از قدیمی ‌ترین روش‌های درمان این ناهنجاری‌ ها جراحی است. البته جراحی به دلیل این که عوارض زیادی دارد خیلی از بیماران راغب به انجام آن نیستند. در پی نارضایتی بیماران، دندانپزشکان در پی راه حلی بودند که بدون درد و خونریزی و عوارض بتوانند مشکلات فکی، دهانی و دندانی بیماران را حل کنند.
ارتودنسی یکی از رایج ‌ترین درمان‌ ها برای بر طرف کردن اختلالات فک‌ ها و دندان‌ها است. این درمان به دلیل نداشتن عوارض و مشکلات در بین بیماران طرف داران بسیاری دارد. البته کم نیستند افرادی که تنها با هدف زیبایی به سراغ درمان ارتودنسی میروند و مشکل خاص و حادی در فک‌ ها و دندان ‌های خود ندارند.
داشتن دندان ‌های مرتب و ردیف به همراه لبخندی زیبا برای برخی آنقدر اهمیت دارد که دردسرهای ارتودنسی را به جان بخرند. باید اشاره کرد که داشتن دندان‌های مرتب علاوه بر زیباتر کردن لبخند، جویدن غذا را هم آسان‌ تر میکند. تمیز کردن دندان ‌های نامرتب سخت‌ تر است و ممکن است حتی عمر آنها کوتاه‌ تر شود. پوسیدگی دندان ‌ها، مشکلات لثه، خونریزی و احیاناً بوی بد دهان از عوارض دندان‌ های نامرتب هستند.


به طور کل، انجام درمان ارتودنسی با دو هدف صورت میگیرد:

  • مرتب و ردیف کردن دندان‌ها در دو فک، به شکلی است که کاملاً روی هم قرار گیرند
  •  حرکت‌های دندانی آرام انجام شود تا آسیبی به آنها وارد نشود.

درمان ارتودنسی زیبایی به 2 تا 3 سال زمان نیاز دارد که البته به مقدار مشکلات و اختلالات وابسته است. بهترین سن برای ارتودنسی زیبایی پس از 12 سالگی است. اما این حرف نباید باعث شود که فکر کنید برای انجام ارتودنسی زیبایی محدودیت سنی وجود دارد و بزرگسالان در هر سنی میتوانند برای آن اقدام کنند.

تأثیر درمان ارتودنسی بر زیبایی چهره

ارتودنسی در واقع با حرکت دادن فک‌ ها و دندان‌ ها روی شکل لب‌ها و موقعیت آنها مؤثر است و ایجاد تناسب در آنها موجب زیبایی صورت میشود. در کل این درمان روی اندازه بینی نیز تأثیر دارد و موجب میشود که پس از پایان ارتودنسی تناسب صورت بیشتر شود.
ممکن است در اثر ناهنجاری ‌ها لب‌ها به خوبی روی هم بسته نشوند و با ارتودنسی این مشکل نیز مرتفع خواهد شد. ظاهر دندان‌ ها هم در چهره بسیار اهمیت دارند. دندان‌های کج و معوج به زیبایی چهره آسیب میزنند. ارتودنسی میتواند بخش‌های پایینی صورت را تحت تأثیر قرار دهد که در زیبایی چهره مؤثر است.

حتی با ارتودنسی صورت‌ های گرد کشیده میشوند یا ممکن است از کشیدگی زیاد صورت کاسته شود. ارتودنسی این توانایی را دارد که لب‌ های بیرون زده را خوش فرم و آنها را به طرف داخل متمایل میکند و همچنین لب‌های باریک برجسته ‌تر میشوند. یکی دیگر از کارهایی که ارتودنسی انجام میدهد ایجاد تقارن در صورت است که به وضوح پس از پایان آن تأثیر آن را درک خواهید کرد.
وقتی دندان‌های فک پایین جلوتر باشند، چانه به طرف بیرون حرکت میکند و صورت کاملاً گرد میشود و با انجام ارتودنسی این مشکل رفع خواهد شد. همچنین، بیرون زدگی نامتناسب دندان‌های جلویی باعث حرکت لب بالا به سمت بیرون و افتادگی گونه ‌ها میشود که ارتودنسی قادر است هماهنگی در صورت ایجاد کند.

خواندن 2022 دفعه