یکشنبه, 25 آذر 1397 ساعت 08:43

بلیچینگ (سفید کردن دندان): روشها، مزایا و معایب، عوارض و هزینه انجام بلیچینگ دندان

بلیچینگ (سفید کردن دندان) بلیچینگ (سفید کردن دندان) بلیچینگ (سفید کردن دندان)

زیبایی طرح لبخند بوسیله دندان های زیبا، لثه سالم و فک مرتب ایجاد می‌شود. زمانی که از لثه صحبت به میان می‌آید به این معناست که نباید در لثه هیچ گونه ناهنجاری شکلی و یا بیماری از قبیل عفونت وجود داشته باشد. فک ها نیز باید به طور موازی و رو در روی یکدیگر باشند. در این میان نقش دندان ها اهمیت بیشتری در زیبایی طرح لبخند ایفا می‌کند. دندان هایی که نامرتب هستند باید به شکل منظم در کنار یکدیگر قرار بگیرند. اگر دندان ها پوسیده شده اند، باید ترمیم شوند. اما زمانی که رنگ دندان ها تیره شده...

برای سفید کردن دندان به‌طور کلی از سه روش مرسوم میتوان استفاده کرد. ونیر کامپوزیت یا روکش کامپوزیت ، لمینت یا روکش سرامیکی دندان و بلیچینگ.

شاید بتوان گفت بلیچینگ بدون ریسک ترین راه برای سفید کردن دندان ها میباشد. در این روش دندان‌ها بسته به‌نوع جنس و شدت زردی، تغییر رنگ دو سه درجه‌ای پیدا میکنند.

این تغییر رنگ به‌هیچ وجه به‌اندازه روش لمینت و کامپوزیت نیست و تنها با شدت کمتری میتواند دندان هارا سفید کند. بااین حال برای‌آن‌که بلیچینگ موفق و با تاثیرگذاری بیشتری باشد توصیه میگردد که در چند مرحله صورت گیرد.

دندان های سفید جلوه خاصی در زیبایی فرد ایجاد میکنند و موجب افزایش اعتماد به‌نفس میشوند. البته نوع مواد و روش‌های بلیچینگ با هم متفاوت است‌که‌در این مقاله به‌تفکیک آن‌میپردازیم.

تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ها
تغییر رنگ دندان ها

بد رنگ بودن دندان ها‌یکی‌از مشکلات رایج بیشتر مراجعین‌به دندانپزشکی است. این‌امر حتی‌در کسانی‌که تصور میکنند دندان های‌آنها سفید و معمولی‌است، ضرورت‌دارد. زیرا رنگدانه‌های مواد غذایی به‌مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان ها‌میشود. در مواردی‌که دندان های‌بیمار به دلایل ژنتیکی ویا مصرف برخی داروها به‌طور حاد بد رنگ شده‌اند و زیبایی‌او را تحت تاثیر منفی قرار داده‌اند، اهمیت بیشتری پیدا میکند.

جهت حصول نتیجه مطلوب در بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان بایستی دندانپزشک علت بد رنگی دندان را بطور کامل بداند و تشخیص دهد که‌این‌امر در موفقیت بسیار مهم‌است‌زیرا که متناسب باعلت، روش درمانی متمایز میشود.

مهمترین علل تغییر رنگ دندان ها

 1. تغییرات ژنتیکی
 2. مصرف آنتی بیوتیک و فلوراید
 3. پوسیدگی دندان
 4. سیگار کشیدن
 5. استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و ...
 6.  افزایش سن
 7. عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ چیست؟
بلیچینگ چیست؟

ماده اصلی سفیدکننده دندان ها پراکسید هیدروژن استکه باعث اکسید شدن رنگدانههای رسوب کرده بین هرم های مینایی شده و آنهارا از بین میبرد. بهمرور زماناین ماده به قسمتهای زیرین مینا در عاج نفوذ میکندو رنگ آنرا روشن تر کرده و باعث سفید شدن دندان میشود. دو روش کلیبرای سفید کردن دندان هابا بلیچینگ وجود دارد کهاز نظر مراحل و هزینهی بلیچینگ دندان متفاوت هستند.

فیلم بلیچینگ دندان

 

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)

آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)
آماده سازی دهان برای بلیچینگ (سفید کردن دندان ها)

قبل از اقدام به بلیچینگ باید دندان های پوسیده را ترمیم کنیم. باید بدانیم‌که بلیچینگ بر روی پر کردگی‌ها ، روکش‌ها، لمینت ها و نواحی زرد ریشه ناشی‌از تحلیل لثه تاثیری ندارد.
قبل از اقدام به بلیچینگ ، انجام جرم گیری (در صورت وجود جرم) و برساژ به نتیجه گیری بهتر می‌انجامد.

انواع روش بلیچینگ دندان

بلیچینگ در خانه (home bleaching)

بلیچینگ در خانه (home bleaching)
بلیچینگ در خانه (home bleaching)

روش‌ دیگر بلیچینگ سفید کردن دندان هادر منزل می‌باشد که‌زیر نظر متخصص و توسط بیمار انجام میشود. در این‌روش دندانپزشک از دندان های‌شما، قالب دقیقی تهیه میکند و از روی قالب تهیه شده تری های پلاستیکی نازک و شفافی ساخته میشود. این قسمت اکثرا به لابراتوارها سپرده میگردد. در این تری پلاستیکی، فضای مناسب بین دندان و وسیله پلاستیکی پیش بینی‌شده‌که ژل‌های بلیچینگ را طیق دستور پزشک در آن قرار میدهید. در نهایت پس از گذشت چند هفته و پس از استفاده از ژل مربوطه طبق دستور العمل دندانپزشک، دندان هابه سفیدی مورد نظر میرسند. ژل مورد استفاده دراین روش بین 16 تا 20 درصد غلظت دارند. معمولا توصیه میشود تا تری به هنگام خواب شب در دهان قرار گیرد و صبح فردا خارج شود.

در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از 10 درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان و احتمال آسیب به لثه‌ها بعلت محافظت نشدن، استفاده از آن‌ها توصیه نمیگردد .

روش سفید کردن دندان ها در مطب (office bleaching)

روش سفید کردن دندان ها در مطب (office bleaching)
روش سفید کردن دندان ها در مطب (office bleaching)

دراین روش دندانپزشک ابتدا با استفاده از ژل مخصوص، لثه هارا به منظور محافظت میپوشاند، لب بیمار نیز توسط دهان بازکن مخصوص کنار زده‌شده و کاملا محافظت میشود. سپس مواد سفید کننده (ژل مخصوص بلیچینگ) با غلظت بالا و با دقت بر روی دندان هاگذاشته میشود. سپس‌با دستگاه مخصوص بلیچینگ (که تولیدکننده اشعه با فرکانس بالا و به رنگ آبی هستند) اشعه به دندان ها تابیده میشود و این عمل چند مرتبه تکرار میشود.این اشعه موجب اکتیو شدن ژل بلیچینگ و تاثیر سریع تر آن میشود.

کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟

کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟
کدام روش سفید کردن دندان ها بهتر است؟

مواد استفاده شده در انواع مختلف بلیچینگ متفاوت میباشد و دارای غلظت‌های متفاوتی‌است. در بلیچینگ مطبی از هیدروژن پراکسید استفاده میشود و در بلیچینگ خانگی از کارباماید پراکسید استفاده میگردد تا دندان های سفیدی به بیمار هدیه شود. اساتید و دندانپزشکان زیبایی بر این باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هر دو این روش ها باهم انجام بگیرد. یعنی ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ داخل مطب اتفاق میافتد اما نتایج ماندگارتر، در همزمانی این‌دو روش حاصل میشود.

مزایای بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ دندان
مزایای بلیچینگ دندان
 • بی درد بودن طول درمان
 • عدم هرگونه آسیب دندان
 • ارزان بودن

معایب بلیچینگ دندان

معایب بلیچینگ دندان
معایب بلیچینگ دندان

حساسیت دندان یکی از شایع ترین مشکل بعد از انجام بلیچینگ دندان است. بعد از انجام سفید کردن دندان ممکن است دندان های فرد به خوراکی‌های سرد و گرم حساس‌شود که‌این موقتی میباشد. مورد بعدی به موقت بودن‌این درمان با ماندگاری زیر یکسال و بر آورده نشدن خواسته بیمارانی که‌خواهان دندان هایی‌بسیار روشن هستند.

عوارض بلیچینگ دندان

عوارض بلیچینگ دندان
عوارض بلیچینگ دندان

تقریباً از میان هر سه نفر، دو نفر هنگام بلیچینگ دندان دچار حساسیت دندانی می‌شوند. یعنی تماس دندان هایشان با هوای بیرون و مایعات سرد و گرم باعث رنجش آنها میگردد. این حساسیت یک حالت گذراست و جای هیچگونه نگرانی‌نیست. اگر حساسیت از بین نرفت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مدت زمان انجام بلیچینگ

مدت زمان انجام بلیچینگ
مدت زمان انجام بلیچینگ

درمان بلیچینگ در یک جلسه یک ساعته قابل انجام است.

دوام بلیچینگ دندان

دوام بلیچینگ دندان
دوام بلیچینگ دندان

نوشيدن زياد قهوه و چاي پررنگ، سيگار کشیدن، استفاده زياد از نوشابه‌ها و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان، مدت زمان دوام بلیچینگ را کاهش میدهند. لازم به ذکر است که بلیچینگ درمانی است‌که باید هرچند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دندان هابه صورت دائمی سفید بمانند.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان
مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

بعد از بلیچینگ دندان مصرف سیگار و مواد رنگی خوراکی مانند چای و قهوه را به حداقل برسانید و اگر مصرف کردید حتماً بلافاصله دهانتانرا مورد شستشو قرار دهید.

قیمت بلیچینگ دندان‌

قیمت بلیچینگ دندان‌
قیمت بلیچینگ دندان‌

کیت‌های مخصوص سفید کردن دندان که بدون نسخه به فروش می‌رسد، ارزان‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها است. هزینه استفاده از سیستم‌های تهیه شده توسط دندانپزشک به گستردگی درمان بستگی دارد. سفید کردن دندان با لیزر گران‌ترین روش برای سفید کردن دندان‌ها است که بهترین نتیجه را نیز به دست می‌دهد.

 

چهار نکته در بلیچینگ دندان

چهار نکته در بلیچینگ دندان
چهار نکته در بلیچینگ دندان

درمان بلیچینگ دندان نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد:

 • کار با این مواد بسیار سخت میباشد و بلیچینگ دندان هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست و بسیار وابسته به تخصص دندانپزشک زیبایی میباشد.
 • فرایند بلچینگ دندان یک درمان دائمی نیست و نیاز به تکرار دارد رنگ دندان ها ممکناست تغییر کند و نیاز به تمدید داشته باشد. فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددیاز جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ….. بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.
 • بلیچینگ دندان درمانی در دندانپزشکی زیبایی است که نمیتوان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود و سفیدی دندان قابل پیش بینی نمیباشد. این بدان معنیاست که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها (برای داشتن لبخند های هالیوودی) داده نخواهد شد.
 • اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی ایناست هردو روش درمان باید باهم انجام شودکه آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان هادر مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ خانگی، ادامه روند درمان پیگیری شود .این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برایشما به همراه خواهد داشت .

 

سوالات رایج درباره بلیچینگ (سفید کردن) دندان ها

سوالات رایج درباره بلیچینگ (سفید کردن) دندان ها
سوالات رایج درباره بلیچینگ (سفید کردن) دندان ها
 1. بلیچینگ چیست؟
 2. علت تغییر رنگ دادن ها چیست؟
 3. قیمت بلیچینگ دندان چقدر است؟
 4. کدام روش برای بلیچینگ دندان بهتر است؟
 5. عوارض بلیچینگ دندان چیست؟
 6. دوام بلیچینگ دندان چقدر است؟
 7. مدت زمان انجام بلیچینگ چقدر است؟

 

 

خواندن 2144 دفعه