چهارشنبه, 29 فروردين 1397 ساعت 06:46

راهنمای بصری برای سخت افزار های دندان پزشکی

راهنمای بصری برای سخت افزار های دندان پزشکی راهنمای بصری برای سخت افزار های دندان پزشکی

در ادامه میخوانیم: از چه سخت افزار هایی برای بهبودی و رفع ناهنجاری های معیوب دندان ها استفاده میشود؟

پرانتز

پرانتز
پرانتز

پرانتز اولین انتخاب بسیاری از ارتودنتیست ها برای صاف کردن دندان ها و رفع ناهنجاری های معیوب دندان است. آنها میتوانند از فلز، سرامیک یا پلاستیکی روشن ساخته شده باشند. برخی از آنها به دندان ها متصل میشوند. برخی دیگر قابل جابجایی هستند، ممکن است آنها در یک گروه از دندان و یا تمامی دندان ها قرار داده شوند. پرانتز های سنتی با استفاده از یک سیستم، براکت ها، سیمها و در بعضی موارد با استفاده از باند های الاستیک متصل میشوند. همه ی پرانتز هایی که روی دندان ها قرار میگیرند باعث میشوند تا دندان ها مجدداً مرتب شوند.

پوشش سر

پوشش سر
پوشش سر

پوشش سر ممکن است به دوره ی قرون وسطی بازگردد، اما سرامیک ارتودنسی تنها در اوایل قرن بیست و یکم قرار داده میشده است. پوشش سر یک کلید ثابت در برخی از درمان های دندان، برای هدایت چهره و فک است. این وسیله بر پشت یا سر شما حرکت میکند و با توجه به سیم در جلوی دندان ها، به صورت چسبی متصل میشود. کشش پوشش سر باعث میشود تا دندان ها هم تراز شوند. اگر به پوشش سر نیاز دارید، معمولاً آن را برای چند ساعت در زمان های مختلف استفاده کنید.

پروتز های دندان

پروتز های دندان
پروتز های دندان

بیش از یک نفر از هر 4 آمریکایی 65 ساله و یا بالاتر بی دندان هستند. پروتزهای دندانی، دندان های مصنوعی هستند، که به یک صفحه متصل میشوند. پروتزهای دندان میتوانند بر روی لثه قرار بگیرند و یا در دهان و فک چفت بشوند، در موارد جدید میتوانند به ایمپلنت ها متصل شوند. پروتز ها میتوانند پر شوند، جایگزین همه دندان ها و یا جزئی از آنها شوند، و یا فقط جایگزین برخی از دندان ها شوند. 

تقویت کننده های دندان

تقویت کننده های دندان
تقویت کننده های دندان

تقویت کننده ها برای سطوح دندانی که از بین رفته اند و یا دلایل دیگر استفاده میشوند. آنها به دندانها شکل میگیرند و یا برای طلایی کردن دندان ها استفاده میشوند. در حال حاضر، تقویت کننده ها میتوانند از سرامیک یا کامپوزیت برای مطابقت بیشتر با رنگ دندان ها استفاده میشوند. نوع دیگر تقویت کننده ها بر روی سطح بیرونی دندان ها ریخته میشوند و همچنین از سرامیک یا کامپوزیت ساخته میشوند.

تاج دندان

تاج دندان
تاج دندان

تاج دندان و یا پوشش های دندان اساساً یکسان هستند. آنها زمانی که دندان اصلی آسیب دیده، ضعیف، و یا با دندان های دیگر شما مطابقت ندارند، یا تغییر رنگ داده و یا به یک فضا برای ایجاد پل دارند استفاده میشوند. تاج دندان ها را تقویت میکند و ظاهر دندان ها را بهبود میبخشد. تلج های دندان میتوانند از مواد گوناگونی ساخته شوند.

روکش دندان

روکش دندان
روکش دندان

بر خلاف پوشش سر و تاج، که تمام دندان را پوشش میدهند، روکش ها قطعه های نازکی از مواد سرامیکی هستند که فقط در جلوی دندان ها قرار میگیرند. از روکش ها برای مخفی کردن دندان های شکسته، خورد شده یا لکه دار مناسب هستند و یا میتوانند برای پوشش شکاف ها مناسب باشند. شما نمیتوانید آنها را از دندان های خود جدا کنید، آنها به صورت دائمی قرار داده میشوند.

پل دندان

پل دندان
پل دندان

پل دندان، شکاف ایجاد شده توسط کمبود یک دندان را خنثی میکند. اغلب دندان ها در دو طرف شکاف، به نام دندان آستانه، باید پایین می آیند. پل ها با تاج نصب میشوند، و سپس پل، معمولاً دو تاج که بر روی دندان های آستانه و دندان کاذب متصل به تاج قرار دارند، در محل قرار میگیرد. پل ها میتوانند برای بیش از یک دندان نیز استفاده شوند.


ایمپلنت

ایمپلنت
ایمپلنت

ایمپلنت ها راه دیگری برای جایگزینی کمبود دندان ها هستند. امپلنت ها دندان های مصنوعی هستند که بر روی لثه قرار میگیرند و به فک متصل میشوند. پست های تیتانیوم با جراحی وارد فک میشوند و با تاج پوشش داده میشوند. ایمپلنت یک روند طولانی است، زیرا استخوان باید در اطراف پست دوباره رشد کند.

محافظ اکلوزال

محافظ اکلوزال
محافظ اکلوزال

محافظ های اکلوزال مانند محافظ دهان ورزشکاران نیستند. محافظ اکلوزال که همچنین اسپلیت نامیده میشود در شب برای جلوگیری از آسیب به دندان ها در زمان بهبود و تسکین درد مفصل مفصلی (TMJ)استفاده میشود. محافظ اکلوزال معمولاً از مواد پلاستیکی ساخته میشود.

نگهدارنده ها

نگهدارنده ها
نگهدارنده ها

از نگهدارنده ها به عنوان پشتیبان، برای پرانتز دندان استفاده میشود. نگهدارنده ها زمانی که پرانتز ها قرار داده میشوند تا از حرکت دوباره دندان ها محافظت کند استفاده میشوند. نگهدارنده ها از پلاستیک ساخته شده و با سیم هایی که به دندان هایتان متصل میشوند تا از دندان ها محافظت کند، نگهدارنده ها معمولا در شب استفاده میشوند، هر چند در ابتدا ممکن است دندانپزشک به شما بگوید که از آن 7 ساعت در 24 ساعت استفاده کنید.

فلیپر

فلیپر
فلیپر

فلیپر یک دندان موقت است که از طریق یک صفحه (مانند دندان مصنوعی) یا سیم (متصل به پل) متصل میشود. فلیپر را میتوان به راحتی در دهان قرار داد و خارج کرد. از فلیپر ها میتوان برای بیش از یک یا مجموعه از دندان ها، قبل از اینکه دائمی (مانند پل، دندان مصنوعی یا ایمپلنت) شوند، برای پر کردن شکاف استفاده شوند. برخی از فلیپر ها شبیه به هم و همچنین ارزان قیمت هستند.

منبسط کننده ی دهانی

منبسط کننده ی دهانی
منبسط کننده ی دهانی

این دستگاه فلزی به طور کلی مختص به کودکان است. آنها فک بالا را گسترش میدهند تا دندان ها بیش از حد شلوغ نباشند. این دستگاه، همچنین به عنوان یک گسترش دهنده، پاپاتال نامیده میشود، فشار را بر روی دندان های بالایی قرار میدهد، و دندان های در حال رشد را به عرض مورد نظر گسترش میدهد. این دستگاه بر روی عاج نشسته و صفحات فلزی را بر روی دندانها فشار میدهد و با یک نوع کلید تنظیم میشود.

نگهدارنده فضای دندان

نگهدارنده فضای دندان
نگهدارنده فضای دندان

اغلب برای بچه هایی که دندان های شیری خود را از دست میدهند استفاده میشود، نگهدارنده ها شکاف دندان خالی را باز نگه میدارند، تا دندان دائمی رشد کنند. آنها معمولاً یک سیم ثابت و محکم هستند که از یک دندان به دیگری گسترش مییابند و این اطمینان را میدهند که دندان ها به سمت نقطه خالی حرکت نمیکنند. یک نگهدارنده فضای دندان، تا زمانی که رشد دندان های مجاور شیار کامل شوند استفاده میشود.

خواندن 3395 دفعه