سه شنبه, 16 شهریور 1400 ساعت 18:19

درمان اسکولیوز

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
درمان اسکولیوز درمان اسکولیوز مدیکال آنلاین

آیا دچار بیماری اسکولیوز هستید؟روش های درمان آن کدام اند؟ کدام یک موثرترند؟ در این مقاله با درمان اسکولیوز آشنا شوید.

آیا شما و یا فرزندتان به اسکولیوز مبتلا هستید؟ به نظر شما این مشکل تنها به کمک جراحی حل می شود؟
در ادامه با ما همراه باشید تا درمان این بیماری را به طور کامل برایتان توضیح دهیم.

درمان اسکولیوز چیست؟

بعد از تشخیص اسکولیوز، به پزشک ارتوپد ارجاع داده شده که با کمک ایشان بهترین راه درمان ستون فقرات خمیده برایتان تعیین گردد.
نحوه مدیریت وضعیت شما به مواردی از جمله نوع عارضه، شرایط پزشکی شما واندازه گیری مهره کمر بستگی دارد.
پزشک همچنین علائمی را که می توانید در اثر انحناهای شدید داشته باشید، مانند درد، محدودیت عملکرد بدن و مشکلات تنفسی، در نظر می گیرد. درمان این در سه دسته زیر قرار می گیرند:

  1. مشاهده و زیر نظر داشتن
  2. گزینه های غیر جراحی، مانند بریس
  3. عمل جراحی
    در ادامه این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

مشاهده

منحنی های خفیف، مانند مواردی که در 90 درصد موارد اسکولیوز یافت می شود، معمولاً نیازی به درمان ندارند.
اگر فرزند شما این بیماری را دارد، پزشک خانواده شما ممکن است روش انتظار و دیدن را توصیه کند. برخی از بچه ها دچار اسکولیوز ایدیوپاتیک می شوند، به این معنی که پزشکان نمی دانند علت آن چیست. این به طور معمول در اواسط سالهای رشد آنها، از 10 تا 18 سالگی اتفاق می افتد.
پزشکان کودکانی را که ستون فقرات آنها در زوایای کمتر از 20 درجه خم می شود، تحت نظر خواهند داشت.
با تغییر بدن کودک در سن بلوغ، منحنی ممکن است ثابت بماند یا بدتر شود.

بریس

اگر منحنی کودک شما بین 20 تا 40 درجه باشد، ممکن است پزشک به او توصیه کند که از بریس برای جلوگیری از پیشرفت آن در هنگام رشد استفاده کند. اما بریس نمی تواند منحنی را اصلاح کند.
جنس بریس ها ممکن است تا از پلاستیکی سخت باشد. آن ها می توانند سفت و محکم بمانند یا کشسان بوده و به راحتی حرکت کنند. نوع مورد نیاز فرزند شما بستگی به شدت منحنی او و مکان آن دارد. کودکان ممکن است تا تمام شدن سن رشد خود نیاز به استفاده 16 تا 23 ساعت در روز از بریس داشته باشند.

عمل جراحی

وقتی منحنی بین 45 تا 50 درجه باشد، معمولاً انتظار می رود که بدتر شود و حتی ممکن است بر نحوه عملکرد ریه ها نیز تأثیر بگذارد. در این موارد، پزشک ممکن است جراحی همجوشی ستون فقرات را توصیه کند، که نشان داده شده است که افزایش منحنی ها را متوقف می کند.
در طی این عمل، استخوان های کوچک ستون فقرات که خمیده می شوند، ذوب می گردند. با بهبودی کمر کودک، این مهره ها یک استخوان مستقیم ایجاد می کنند. به دلیل متوقف شدن رشد در این قسمت ستون فقرات، منحنی نباید دچار تغییر شود.
این عمل نیاز به پیوند استخوان دارد و 4 تا 8 ساعت طول می کشد.

درمان اسکولیوز دژنراتیو

اگر شما فرد بالغی هستید که به اسکولیوز دژنراتیو مبتلا می باشید، ممکن است تا پزشک فیزیوتراپی، حرکات کششی و تمریناتی را برای کمک به شما در تقویت قدرت توصیه کند. همچنین برای کاهش درد در کوتاه مدت می توان از دارو های بدون نسخه و بریس استفاده نمود. اگر پاهایتان شما را اذیت می کنند، تزریق اپیدورال یا بلوک عصبی می تواند تسکین موقت را ارائه دهد.
ممکن است در اثر کمردرد یا ساق پا در اثر اسکولیوز دژنراتیو ناتوان شوید. این می تواند کیفیت زندگی شما را کاهش دهد. اگر درمان های غیر جراحی به شما کمک نکرده است، ممکن است نیاز به عمل وجود داشته باشد.
جراحی می تواند تعادل ستون فقرات شما را بهبود بخشد و فشار عصبی بر ستون فقرات شما را کاهش دهد، که به درد کمک می کند. استخوان های ستون فقرات شما ممکن است به هم متصل شوند تا هم ترازی آن اصلاح شود.
پس از جراحی ستون فقرات، به زمان زیادی برای بهبودی، ویزیت های پیاپی زیاد با پزشک و فیزیوتراپی نیاز دارید. قبل از عمل، با خانواده و دوستان خود در مورد نوع پشتیبانی مورد نیاز برای بهبودی صحبت کنید. برخی افراد تصمیم می گیرند مدتی پس از جراحی در خانه سالمندان یا مرکز توانبخشی بمانند.

آیا درمانهای دیگر موثر هستند؟

شما ممکن است درمان کایروپراکتیک، مکمل های غذایی یا تحریک الکتریکی را برای کمک به اسکولیوز خود در نظر بگیرید. اما بدانید که هیچ یک از اینها جلوی تغییرات منحنی های ستون فقرات را نشان نداده است. قبل از جستجوی این درمان های جایگزین، با متخصص ارتوپدی خود مشورت کنید.
در حالی که ورزش تأثیر مستقیمی بر اسکولیوز ندارد، مهم این است که در هر سنی تناسب اندام داشته باشید و وزن سالم داشته باشید. فعالیت هایی مانند دویدن، پیاده روی و فوتبال می توانند به استحکام استخوان های شما کمک کنند. این امر به ویژه اگر مجبور باشید با افزایش سن با اسکولیوز مقابله کنید، بسیار مهم است.

خواندن 1177 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 شهریور 1400 ساعت 05:00

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.