پنج شنبه, 04 شهریور 1400 ساعت 19:36

متخصص ارتوپدی کودکان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
متخصص ارتوپدی کودکان متخصص ارتوپدی کودکان مدیکال آنلاین

متخصص ارتوپدی کودکان کیست و چه وظایفی دارد؟ به چه دلایلی باید به ایشان مراجعه نمود؟ چه انتظاراتی باید از ارتوپد کودکان داشته باشیم؟

آیا این مقاله برای شما مفید است؟

به نظر شما کودکتان در چه زمانی به یک متخصص ارتوپدی اطفال نیاز دارد؟ متخصص ارتوپد اطفال کیست و وظایف ایشان کدام اند؟
به طور معمول اکثر کودکان نمی توانند محل درد در بدن خود را به درستی تشخیص داده و آن را بیان کنند. همین موضوع مهم می تواند منجر به بروز اتفاقات و آسیب های جدی تری در آینده شود. همچنین بسیاری از والدین درد های رشد را با ناهنجاری ها اشتباه می گیرند.
پس بهترین کار این است که فرزندتان را برای تشخیص و درمان درست و کامل نزد متخصص ارتوپدی اطفال ببرید.
در این مقاله کوتاه با ما همراه باشید تا بیشتر با ارتوپدی کودکان آشنا شوید.

ارتوپدی کودکان چیست؟

ارتوپدی کودکان شاخه ای از پزشکی است که به درمان مفاصل، ماهیچه ها و استخوان های کودکان اختصاص دارد.

متخصص ارتوپد اطفال کیست؟

ارتوپد اطفال، پزشکی است که در درمان نواحی آسیب دیده از جمله مفاصل، ماهیچه ها و استخوان ها در کودکان از نوزادان تا نوجوانان تخصص دارد.
از آنجا که بدن کودکان هنوز در حال رشد است، ساختار مفصل، ماهیچه و استخوان آن ها بسیار متفاوت از بزرگسالان است. معمولاً در صورت بروز مشکل، کودکان توسط متخصص اطفال به ارتوپد اطفال ارجاع داده می شوند.
ارتوپد اطفال پس از دریافت مدرک کارشناسی یک دهه تحصیل را به پایان می رساند و باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • فارغ التحصیل از دانشکده پزشکی معتبر
 • تکمیل یک برنامه آموزشی پنج ساله
 • تکمیل یک دوره آموزشی فوق تخصصی یک ساله در زمینه ارتوپدی کودکان و تغییر شکل ستون فقرات کودکان

متخصص ارتوپد کودکان چه کار می کند؟

متخصصان ارتوپد اطفال به طور خاص در صحبت با کودکان در مورد شرایط پزشکی آن ها آموزش دیده اند و می توانند برای درمان آن ها از جراحی و سایر درمان های پزشکی استفاده کنند. شما با ارتوپد اطفال خود برای طراحی یک برنامه درمانی خاص برای فرزندتان کار خواهید کرد.

دلایل مراجعه به ارتوپد کودکان

معمولا اکثر کودکان توسط متخصص اطفال به ارتوپد اطفال ارجاع داده می شوند. دامنه ارتوپدی کودکان بسیار گسترده است، اما برخی از مواردی که متخصصان ارتوپد کودکان درمان می کنند عبارتند از:

 • عفونت های استخوانی و مفصلی

  باکتری ها می توانند با ورود به بدن انواع عفونت های استخوانی و مفصلی را نیز به همراه داشته باشند که معمولا با درد و التهاب ایجاد می شوند. به وجود آمدن این نوع عفونت ها در کودکان معمولا در استخوان های بلند بازوها و پاها است.
 • مشکلاتی در راه رفتن یا حرکت

  به طور معمول وجود مشکلاتی در راه رفتن و نامنظم بودن آن با می تواند با روش های ساده ای مانند استفاده از کفش ارتوپدی درمان شوند. اما در صورتی که این مشکلات بعد از 5 سالگی کودک نیز وجود داشته باشند، اوضاع کمی جدی تر می شود. این را بدانید که کودکتان در 7 سالگی باید مهارت کافی برای راه رفتن را داشته باشد.
 • استخوان های شکسته

  با وجود اینکه استخوان شکسته ممکن است شما را بترساند، اما بدانید که جدی بودن این عارضه مانند دیگر مشکلات ارتوپد کودکان نیست. در واقع شکستگی استخوان در بین کودکان زیر 6 سال شایع ترین علل مراجعه به پزشک ارتوپد می باشد که به دلیل پوشش ضخیم تر و خاص استخوان های کودک، اگر در مواقع حادثه مانند تصادف و یا زمین خوردن به موقع به پزشک مراجعه شود، با ایجاد یک شوک درمان صورت گرفته و معمولا به ندرت پیش می آید که نیازی به جراحی وجود داشته باشد.
 • مسائل ستون فقرات

  این نوع مشکلات زمانی برای کودک اتفاق می افتد که حالت خمیدگی غیر طبیعی برای ستون فقرات به وجود بیاید. در رابطه با ستون فقرات مشکلات بسیاری وجود دارند که خوشبختانه تمام آن ها به شرط مراجعه به موقع قابل درمان می باشند.
 • آسیب های ورزشی

  یکی از قسمت های مهم و دوست داشتنی زندگی کودکان، این است که فعالیت ورزشی مورد علاقه خود را دنبال کنند. به هر حال گاهی ممکن است تا در حین ورزش آسیبی برای کودک ایجاد شود. آنچه که اهمیت دارد مراجعه به پزشک و درمان به موقع می باشد. باید این را بدانید که عدم درمان اصولی و درست این آسیب ها می تواند در آینده مشکلات پیچیده ای را به همراه داشته باشد.
 • درد ناشی از رشد

  این درد ها در زمانی رخ می دهند که بدن در حالت رشد خود به سر می برد. دو گروه کودکان 3 تا 5 سال و 8 تا 12 سال این شرایط را تجربه خواهند کرد. بنابراین این درد ها معمولا طبیعی هستند، اما زمانی که با درد شدید و یا مشکلاتی در راه رفتن و ضعف عضلات رو به رو می شوید، باید آن ها را جدی بگیرید. پس اگر کودکتان در این سنین شرایط غیر معمولی را تجربه کرد، حتما باید با متخصص ارتوپد اطفال مشورت داشته باشید.
 • اسکولیوز

  منظور از اسکولیوز در واقع یک انحنای طبیعی در ستون فقرات است که بیشتر در دوران جهش رشد رخ می دهد. اکثر کودکان این بیماری را در نوع خفیف دریافت می کنند، اما برخی دیگر با توجه به شرایط خاص ممکن است تا جدی تر با آن مواجه گردند و با افزایش سن مشکلات بیشتری برای آن ها پیش بیاید. مشورت با یک متخصص ارتوپد خوب می تواند به خوبی به رفع این عارضه کمک کند.
 • کلاب پا

  کلاب پا یا پاچنبری در شرایطی است که پای نوزاد تازه به دنیا آمده از سمت مچ به طرف داخل حالت چرخیده دارد و کف پاها به سمت هم قرار می گیرند. معمولا از هر 1000 نوزاد یک نفر به کلاب پا مبتلا شده و باید بدانید که این عارضه حتما باید درمان شود، ینابراین اگر در چند هفته ابتدایی تولد نوزاد خود با این مشکل رو به رو شدید، حتما او را نزد متخصص ببرید.

آنچه در ارتوپد اطفال انتظار می رود

هنگام ملاقات با متخصص ارتوپد کودکان برای اولین بار، اطمینان حاصل کنید که مدارک پزشکی لازم و اطلاعات بیمه را همراه داشته باشید. شما و فرزندتان علائم و سابقه پزشکی فرزند خود را برای ارتوپد اطفال توضیح می دهید. بهتر است تا فرزندتان در این جلسه لباس راحتی بپوشد تا معاینه برای پزشک سریع تر و راحت تر باشد.
متخصص ارتوپد اطفال در مورد مشکل با فرزند شما صحبت کرده و آن را معاینه می کند. همچنین ممکن است برای درک بهتر و تشخیص دقیق تر از MRI و یا اشعه ایکس استفاده کند.
در ادامه در صورت نیاز پزشک یک برنامه درمانی را با شما در میان می گذارد و هرگونه اقدامات اضافی لازم را برنامه ریزی می کند. درمان های پیشنهادی با توجه به نوع و میزان مشکل بیمار، بریس گچ، فیزیوتراپی یا جراحی می باشند.
متخصصان ارتوپد اطفال برای ارتباط با فرزند شما کار می کنند. آنها ممکن است متفاوت از یک متخصص ارتوپد معمولی ارتباط برقرار کنند. مطب های ارتوپد اطفال نیز معمولاً با رنگ های روشن تزئین شده اند و شرایطی را ایجاد کرده اند که کودکان شرایط سختی را در کلینیک سپری نکنند.

خواندن 1484 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 05 شهریور 1400 ساعت 09:47
محتوای بیشتر در این بخش: « آرنج گلف بازان درمان اسکولیوز »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.