سه شنبه, 28 فروردين 1397 ساعت 05:09

علائم، تشخیص و درمان سینوزیت

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
علائم، تشخیص و درمان سینوزیت علائم، تشخیص و درمان سینوزیت

در ادامه میخوانیم: سینوس چیست؟ سینوزیت چیست؟ چگونه شروع میشود و چطور میتوان از آن پیشگیری کرد؟

حمله سینوس

حمله سینوس
حمله سینوس

اگر در پیشانی، بین چشم یا دندان های بالا، صورت و بینی احساس درد و گرفتگی میکنید ممکن است یک مشکل رایج به نام سینوس داشته باشید.

سینوس چیست؟

سینوس چیست؟
سینوس چیست؟

سینوس یک فضای هوایی در جمجمه است که غشا های مخاطی رد میشوند. اکثر مردم دارای چهار مجموعه سینوس بینی هستند، دو سینوس در پیشانی، بالای چشمیک که در داخل هر گونه گروهی به نام سینوسهای سکته مغزی در پشت پل بینی، گروهی دیگر در پشت بینی و زیر آن مغز سینوس که اسفنوئید نامیده میشود وجود دارد. سینوسها مانند اثر انگشت هستند همه چیز متفاوت است. برخی افراد سینوسی پیشانی دارند و برخی از افراد اصلاً سینوس ندارند.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت چیست؟
سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک التهاب در سینوس است. مو های کوچکی به نام سیلیا که باعث حرکت مخاط در غشاهای سینوس و خروج آنها میشود. تمام حفره های سینوسی به بینی متصل میشوند تا امکان تبادل هوا و مخاط را فراهم کند. عفونت ها یا آلرژی ها سبب ایجاد تورم، سرخ شدن و تورم در بافت های سینوس میشوند.

سرماخوردگی

سرماخوردگی
سرماخوردگی

سینوزیت معمولاً با التهاب ناشی از حمله سرماخوردگی، آلرژی یا تحریک کننده ها آغاز میشود. اما ممکن است که دلیل آن سرماخوردگی نباشد. سرماخوردگی، آلرژی و تحریک کننده سبب سوزش بافت میشوند.

احساس سینوزیت

احساس سینوزیت
احساس سینوزیت

اکثر افراد دچار گرفتگی بینی و درد و فشار در چندین ناحیه اطراف صورت یا دندان میشوند. معمولاَ تخلیه مخاط بینی ممکن است زرد، سبز یا روشن باشد. شما همچنین ممکن است خستگی، مشکل در بویایی یا طعم و مزه، سرفه، گلودرد، بوی بد نفس، سردرد، درد در هنگام خم شدن و تب داشته باشید..

التهاب سینوسی 

التهاب سینوسی
التهاب سینوسی

التهاب سینوسی که بیش از 3 ماه طول بکشد، سینوزیت مزمن است. باکتریها میتوانند در سینوس های مسدود شده ساکن شوند. آناتومی، آلرژی، پولیپ، مشکلات سیستم ایمنی و بیماری های دندان نیز ممکن است تشدید شوند.

پولیپ بینی

پولیپ بینی
پولیپ بینی

اگر سینوس شما همچنان ملتهب باشد، غشاهای سینوس میتوانند ضخیم تر شده و فروکش کنند. تورم ممکن است به اندازه کافی برای ایجاد توده هایی مانند پولیپ ها باشد، آنها میتوانند از سینوس به داخل بینی عبور کرده و راه عبور هوا به بینی شما را مسدود کنند.

ضد انعقاد بینی

ضد انعقاد بینی
ضد انعقاد بینی

اسپری های ضد انعقاد بینی، باعث باز شدن راه عبور هوا به بینی میشوند و تورم و سینوس های شما را از بین میبرند. اما شما باید از این اسپری ها برای چند روز استفاده کنید. پس از آن، یک نشانه باز شدن بینی بوجود می آید و مجاری بینی شما دوباره خاموش میشوند. اسپری های استروئیدی بینی، اسپری های شور یا شستشو، ممکن است گزینه های دیگر ضد انعقاد بینی باشند. اگر نشانه های سینوزیت متوقف نشدند، به دکتر مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک
آنتی بیوتیک

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است. سرماخوردگی میتواند منجر به علائم سینوزیت شود، اما این موارد معمولاً توسط خود سینوزیت شروع میشود. آنتی بیوتیک ها ویروس ها را درمان نمیکنند، بنابراین آنها نشانه های سینوسی سرماخوردگی را نخواهند داشت. سرماخوردگی باید بیش از یک یا دو هفته طول بکشد. معمولاً سینوزیت با سرماخوردگی هم مرتبط است.

درمان سینوزیت مرتبط با آلرژی

درمان سینوزیت مرتبط با آلرژی
درمان سینوزیت مرتبط با آلرژی

اگر آلرژی علت علائم سینوسی شما باشد، اسپری های استروئیدی بینی میتوانند به درمان سینوزیت مرتبط با آلرژی کمک کنند. آنتی هیستامین ها نیز میتوانند مفید باشند، به خصوص اگر شما عطسه کنید و آبریزش بینی داشته باشید.

مراجعه به پزشک

مراجعه به پزشک
مراجعه به پزشک

رنگ زرد یا سبز مخاط میتواند نشانه عفونت باکتریایی باشد. حتی پس از عفونت باکتریایی، معمولاً در 7 تا 14 روز بدون آنتی بیوتیک درمان میشود. اما اگر احساس بدی میکنید، علائم شما همیشگی و شدید هستند، یا اگر تب دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

جراحی سینوس

جراحی سینوس
جراحی سینوس

اگر هیچ روش دیگری بر روی شما جواب گو نیست، یک عمل به نام عمل جراحی سینوس آندوسکوپی میتواند برخی از درد های سینوس شما را تسکین دهد. اما از ساده ترین راه ها شروع کنید، از مواردی که سینوس شما را تحریک میکنند اجتناب کنید، و سپس با پزشک مشورت کنید تا ببینید آیا داروها به شما کمکی میکنند، سپس جراحی آخرین گزینه میتواند باشد.

عوارض جانبی 

عوارض جانبی
عوارض جانبی

فقط یک لایه استخوان، سینوس های شما را از مغز جدا میکند. این احتمال کمی دارد، اما اگر یک عفونت سینوسی از طریق استخوان عبور کند، میتواند پوشش مغز و یا خود مغز را آلوده کند. این نیز غیر معمول است، اما عفونت سینوسی میتواند به سوکت چشم گسترش یابد و عفونت ایجاد کند و همچنین میتواند باعث نابینایی شود. عوارض کمتر شدید که میتواند شامل حملات آسم یا از دست دادن بویایی یا چشایی باشند که معمولاً موقتی هستند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت
پیشگیری از سینوزیت

متاسفانه نمیتوان از سینوزیت پیشگیری کرد، اما میتوانید این سه کار را انجام دهید. سینوس های خود را مرطوب نگه دارید. از اسپری های شور، اسپری های روان کننده بینی یا اغلب شستشو دهنده ی بینی استفاده کنید. از محیط بسیار خشک و مواد مضری مانند دود سیگار یا بوی قوی شیمیایی اجتناب کنید.

خواندن 5190 دفعه