دوشنبه, 27 فروردين 1397 ساعت 07:57

10 عامل کلیدی آلرژی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
10 عامل کلیدی آلرژی 10 عامل کلیدی آلرژی

در ادامه میخوانیم: چه عوامل کلیدی میتوانند باعث حمله آلرژی در شما شوند و چگونه میتوان از آنها جلوگیری کرد؟

پیش فعالی سیستم ایمنی

پیش فعالی سیستم ایمنی
پیش فعالی سیستم ایمنی

چیزهای زیادی میتوانند باعث واکنش آلرژی شوند. این اتفاق زمانی که دفاع بدن به چیزی که معمولا بی ضرر است، مانند گرده، حیوانات، یا غذا واکنش نشان میدهد. واکنش آلرژی میتواند خفیف و آزار دهنده یا ناگهانی و تهدید کننده باشد. حدود 1 نفر از هر 5 آمریکایی، آلرژی دارند.

 

گرده گیاهان

گرده گیاهان
گرده گیاهان

گرده از گیاهانی مانند سبزه، درختان و علف های هرز متراکم میشود و میتواند تب یونجه یا آلرژی فصلی ایجاد کند. ممکن است عطسه کنید و دارای آبریزش بینی یا دچار سرگیجه و خارش شوید. این آلرژی را میتوانید با داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی و تزریق داروی آلرژیک درمان کنید. برای جلوگیری از علائم آلرژی، در روزهای بادخیز که تعداد گرده ها زیاد است، در خانه باقی بمانید، پنجره ها را ببندید و تهویه هوا را روشن کنید.

 

آلرژی حیوانات خانگی

آلرژی حیوانات خانگی
آلرژی حیوانات خانگی

اگر به حیوانات خانگی حساسیت دارید و به پروتئین های موجود در بزاق یا غدد چربی پوست آنها واکنش نشان میدهید شما نسبت به حیوانات خانگی آلرژی دارید. شروع این آلرژی ممکن است 2 سال طول بکشد. خوشبختانه، شما میتوانید با حیوانات خانگی زندگی کنید. اتاق خواب خود را به منطقه ممنوع حیوانات خانگی تبدیل کنید. فیلتر HEPA هوا و تزریقات آلرژی ممکن است به شما کمک کند.

 

هیره

هیره
هیره

این حشرات کوچک در ملافه، تشک، اثاثه یا لوازم خانگی، فرش و پرده زندگی میکنند. آنها بر روی سلول های پوست مرده از افراد و حیوانات خانگی، و همچنین گرده، باکتری ها و قارچ ها تغذیه کرده و در رطوبت بالا رشد میکنند. برای کاهش علائم، از بالش های ضد حساسیت استفاده کنید، تشک ها، بالش ها را هر بار در آب گرم بشویید.

 

نیش حشرات

نیش حشرات
نیش حشرات

نیش حشرات میتواند باعث تورم و قرمزی شود که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. ممکن احساس بیماری در معده، خستگی و تب داشته باشید. در موارد نادر، نیش حشرات موجب واکنشی به نام آنافیلاکسی میشود که میتواند زندگی شما را تحدید کند. اگر شما به شدت آلرژیک هستید، به دارویی به نام اپی نفرین نیاز دارید. پزشک ممکن است تزریقات آلرژیک را برای جلوگیری از واکنش ها توصیه کند.

 

کپک

کپک
کپک

کپک برای رشد نیاز به رطوبت دارد. کپک در مکان های مرطوب مانند زیرزمین یا حمام، و همچنین در چمن یا کود گیاهی رشد میکند. از آنجایی که تنفس تخم های قارچی ممکن است واکنش آلرژی ایجاد کند، از فعالیت هایی که میتوانند این علائم را را ایجاد کنند، از قبیل چیدن برگ ها جلوگیری کند. هوا را در مناطق مرطوب خانه حرکت دهید.

مواد غذایی

مواد غذایی
مواد غذایی

شیر، صدف، تخم مرغ و آجیل یکی از رایج ترین مواد غذایی هستند که باعث واکنش آلرژی میشوند. از دیگر عوامل آن میتوان به گندم، سویا، ماهی و صدف اشاره کرد. در عرض چند دقیقه خوردن چیزهایی که به آن حساسیت دارید، میتوانید باعث تنگی نفس، ضعف عضلات، استفراغ، اسهال و تورم در اطراف دهان شود. اگر واکنش آلرژی شدید باشد، ممکن است نیاز به تزریق اپی نفرین و مراقبت های پزشکی اضطراری دارید.

 

لاتکس

لاتکس
لاتکس

لاتکس موجود در برخی از دستکش ها، کاندوم ها و وسایل پزشکی یکبار مصرف میتواند واکنش های پوستی، خارش، قرمزی و آنافیلاکسی یا مشکل تنفسی ایجاد کند. علائم آن شامل جوش، کهیر ، سوزش چشم، آبریزش بینی یا خارش، عطسه و خس خس گلو شود. اگر حساسیت دارید، با خود دستبند هشدار پزشکی و کیت اپینفرین حمل کنید.


دارو

دارو
دارو

پنیسیلین، آسپرین و داروهای دیگر میتواند باعث ایجاد جوش، خارش چشم، گرفتگی و تورم صورت، دهان و گلو شود. اگر به دارو حساسیت دارید، بهتر است که آن ها را مصرف نکنید. پزشک میتواند درمورد گزینه های دیگر دارو یا درمان های دیگر صحبت کند که ممکن است در صورت لزوم به مصرف دارو کمک کند.

سوسک حمام

سوسک حمام
سوسک حمام

پپروتئین موجود در سوسک میتواند باعث واکنش آلرژی شود. به سختی میتوان از سوسک های حمام خلاص شد، مخصوصا در آب و هوای گرم و یا اگر در یک آپارتمانی زندگی میکنید که در آن میتوانند از بین همسایگان حرکت کنند. آنها را با حشره کش از بین ببرید و آشپزخانه خود تمیز نگه دارید. ترک ها و سوراخ ها را در طبقه ها، دیوارها و پنجره ها تعمیر کنید تا از ورود آنها به داخل خانه جلوگیری کنید.

خواندن 1591 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: 12 راه طبیعی برای شکستن آلرژی »