یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 ساعت 12:36

بیماری مغز و اعصاب کودکان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بیماری مغز و اعصاب کودکان بیماری مغز و اعصاب کودکان بیماری مغز و اعصاب کودکان

در ادامه میخوانیم: اصطلاح اختلال مغز و اعصاب به هرگونه وضعیتی که ناشی از اختلال عملکرد در بخشی از مغز یا سیستم عصبی باشد و منجر به علائم جسمی یا روانی میشود، گفته میشود.

از آنجایی که مغز تقریباً همه چیز را کنترل میکند، هنگامی که مشکلی در آن ایجاد شود، اغلب جدی بوده و میتواند بر بسیاری از بخش‌های بدن تاثیر بگذارد. بیماری‌های ارثی، اختلالات مغزی مرتبط با بیماری‌های روانی و آسیب سر همگی میتوانند بر نحوه‌ ی کار مغز اثر گذاشته و فعالیت‌ های روزانه ‌ی سایر اعضای بدن را مختل کنند. درمان اختلالات مغز و اعصاب بستگی به نوع و شدت اختلال مغزی کودک داشته و به راحتی با دارو و درمان قابل برطرف شدن است. اما اختلالاتی وجود دارند که درمان قطعی ندارند. اما درمان آنها میتواند به کنترل بیماری کمک کند.
اختلالات عصبی ممکن است جدی باشند. خونریزی شدید یا آسیب بافت مغز میتواند سلول‌ های مغز را نابود کند. این امر میتواند باعث بیماری طولانی مدت در بدن کودک شود. در صورتی که این اختلالات به موقع تشخیص داده شده و درمان شوند ممکن است بتوان از وقوع مشکلات بیشتر جلوگیری کرد.
متخصص اطفال باید قبل از تشخیص وضعیت کودک زمان زیادی را جهت کار کردن با وی صرف کند. بسیاری از اوقات این بدین معنی است که کودک شما نیاز به آزمایش‌هایی جهت کنترل مشکلات دیگر دارد تا تشخیص صحیحی انجام گیرد. بعد از تشخیص دقیق، درمان مناسبی برای کودک تجویز خواهد شد.

علل بیماری های مغز و اعصاب کودکان

سیستم عصبی نسبت به اختلالات مختلف آسیب پذیر بوده و میتواند در اثر موارد زیر آسیب ببیند:

 • ضربه
 • عفونت
 • تحلیل
 • نقائص ساختاری
 • تومور
 • اختلال در جریان خون
 • اختلالات خود ایمنی
 • مشکلات ژنتیکی یا متابولیکی (اختلالات متابولیکی) در حین تولد
 • قرارگیری در معرض مواد سمی یا تاثیرات مستقیم داروها

علائم بیماری های مغز و اعصاب کودکان

بسیاری از اختلالات عصبی در طول سال‌ های ابتدایی رشد بروز پیدا میکنند و ممکن است در هنگام تولد تشخیص داده شوند. اختلالات مختلف باعث علائم متفاوتی میشوند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تاخیر در نقاط عطف رشد کودک
 • افزایش یا کمبود رشد سر
 • تغییرات در فعالیت‌ها، واکنش‌ها یا حرکات
 • فقدان هماهنگی
 • تغییر در میزان هوشیاری یا خلق و خو
 • سفتی عضلانی، رعشه یا تشنج
 • کاهش حجم عضلات و لکنت زبان
 • کودکان بزرگ ‌تر همچنین ممکن است سردردهای مداوم یا شدید، کاهش حس لامسه یا مور مور شدن یا تغییرات بینایی داشته باشند.

نمونه شایعترین بیماری های مغز و اعصاب کودکان

ناهنجاريهاي مادرزادي دستگاه عصبي SB

این بیماری که در اثر بسته نشدن سوراخ عصبی خلفی در هفته 4 بارداری رخ میدهد. با بررسی و معاینه سلامت جنین تشخیص داده میشود و البته تشخیص در جنین با آلفا فیتو مادر صورت میگیرد، همچنین بررسی امنیون از نظر سطح استیل کولین استراز لازم است.در صورت تشخیص جنین بررسی و برای درمان امور لازم توسط متخصصین مجرب انجام میشود.

نقايص جمجمه اي

این بیماری که بر اثر بسته شدن انتهای قدامی لوله عصبی انانسفالی یا انسفالوسل رخ میدهد جز و بیماری های پیش از تولد در کودکان است که با تشخیص به موقع میتوان از پیشرفت و اختلالات ناشی از آن جلوگیری نمود. تشخیص قبل از تولد با آلفا فیتو مادر و سونو جنین صورت میگیرد.

رفلاکس پاتالوژیک

کودکانی که به هر دلیلی دچار مشکلات مغزی هستند دچار رفلاکس میشوند، مشکلات مغزی در کودکان در بیشتر موارد مادرزادی هستند. این گروه از کودکان ممکن است به شیر مادر و حتی شیر خشک نیز حساسیت داشته باشند. بنابراین باید تحت مراقبت پزشک، تغذیه و درمان شوند.

اوتیسم (اختلال مغزی در کودکان)

اوتيسم که در واقع نوعي اختلال رشدي در کودکان است به صورت کامل دلیل ابتلای کودکان به آن مشخص نشده است. معمولا اين بيماري تا يك سالگي تشخيص داده نمیشود، اما بعد از 2 يا 3 سالگي قابل تشخیص خواهد بود.
تشخیص به هنگام توسط پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب كودكان میتواند بخش بزرگی از مشکلات این بیماری را کاهش دهد، اوتيسم نوعی بيماري‌ عصبی در کودکان است كه با اختلال رفتاري، عدم تكامل عصبي، ناتواني در گفتار و عدم برقراري ارتباط اجتماعي در كودكان همراه خواهد بود.
ممکن است این عارضه در کودکان توسط بیماری های مادرزادی از جمله بيماري‌هاي ژنتيكي مانند سندرم رت ، سندرم ايكس شكننده يا بعضي بيماري‌هاي متابوليكي مانند فنيلكتونوري در کودک رخ دهد، البته باید خاطر نشان کرد که ممکن است اوتیسم بدون همراهي با بيماري خاص در اطفال بوجود آید.

اپی لپسی (صرع در کودکان)

صرع یک حالت عصبي در کودکان است که در آن گروهي از سلولهاي مغزي در زماني نابجا به ميزان زيادي فعالیت میکنند، و به یک باره ترشح ميشوند. هرچند که صرع خود دلیل بسياري از تشنج هاست اما صرع با تشنج تفاوت دارد. کودکي که يک بار تشنج کرده است يک کودک صرعي نيست بلکه ممکن است تشنج وی به دلیل بیماری و یا تب شدید رخ داده باشد، اما صرع میتواند به صورت مداوم و در طول زمان های کوتاه در کودک دیده شود.

انواع صرع در کودکان

صرع ژنراليزه

کودک با ابتلا به این نوع صرع هوشياريش را از دست ميدهد.در چنین حالتی ممکن است کودک زیاد گريه کند يا به زمين بيافتد و حتی ممکن است کنترل ادرار يا مدفوع از وی سلب شود.باید توجه داشت که در اين گونه تشنج ها تمام بدن کودک ميلرزد بعد از آن چشمانش به بالا منحرف ميشود و دهانش پر از کف میشود، در صورت مشاهده این علائم فورا به پزشک متخص مراجعه شود.

صرع آبسانس (کوچک)

این نوع سرع نوعی حمله ی عصبی کوتاه مدت است و ممکن است مادر و یا پدر متوجه آن نشوند، کودک در چنین حالتی کمی خیره میشود و مدام پلک میزند، این حمله تنها چند ثانيه طول ميکشد از این جهت کودک بيدار ميماند و ممکن است با کاهش هوشياري او همراه باشد.

اختلالات شایع مغز و اعصاب کودکان

خونریزی داخل وریدی

خونریزی داخل وریدی به معنی خونریزی در داخل یا اطراف شکمچه‌های مغز است. شکمچه ‌ها فضاهایی در مغز هستند که حاوی مایع نخاعی میباشند. این مشکل در نوزدان نارس بخصوص نوزادان با وزن بسیار کم هنگام تولد (لینک به مقاله کم بودن وزن نوزاد) که کمتر از ۱۵۰۰ گرم وزن دارند، شایع ‌تر است.

لوکومالاسی پیرامون بطنی

لوکومالاسی پیرامون بطنی به معنی آسیب و نرم شدن ماده سفید مغز است. ماده سفید بخش داخلی مغز است که اطلاعات را بین سلول‌ های عصبی و نخاع و نیز از بخشی از مغز به بخش دیگر ارسال میکند. این مشکل همچنین در نوزادان نارس شایع‌ تر است. در صورت ابتلا به لوکومالاسی پیرامون بطنی، ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی بافت مغز میتواند بر سلول ‌های عصبی که حرکات را کنترل میکنند اثر بگذارد. با رشد کودک، سلول‌ های آسیب دیده‌ی عصبی باعث میشوند که عضلات انقباضی، سفت و مقاوم در برابر حرکت شوند. نوزادان مبتلا به این بیمار بیشتر در خطر ابتلا به فلج مغزی هستند (گروهی از اختلالات که مانع کنترل طبیعی عضلات توسط کودک میشوند) و ممکن است دچار مشکلات فکری یا یادگیری شوند.

تومور مغزی

تومور مغزی یک رشد غیر عادی بافت در مغز است. یک تومور در مغز ممکن است به آرامی رشد کند و تا زمانی که بزرگ شود علائم کمی داشته باشد و یا میتواند به سرعت رشد کرده و پخش شود و باعث ایجاد علائم شدید و سریع گردد. تومورهای مغزی در کودکان میتوانند خوش‌خیم یا بدخیم باشند. تومور خوش خیم معمولاً در یک محل رشد میکند و ممکن است در صورتی که در محلی قرار داشته باشد که بتوان بدون آسیب به بافت سالم اطراف آن را برداشت، از طریق جراحی قابل درمان باشد.

فلج مغزی

فلج مغزی نتیجه‌ی اختلال رشد یا آسیب به مغز قبل یا در حین تولد کودک یا چند سال اول زندگی میباشد. این وضعیت بر نواحی حرکتی مغز اثر میگذارد. شخص مبتلا به فلج مغزی ممکن است دارای هوش متوسط باشد یا تاخیر شدید در رشد یا ناتوانی ذهنی داشته باشد. فلج مغزی میتواند به طرق مختلفی بر حرکت بدن تاثیر بگذارد. در موارد خفیف فلج مغزی ممکن است ضعف عضلانی جزئی در دست‌ها یا پاها وجود داشته باشد. در موارد دیگر احتمال دارد اختلال حرکتی شدیدتر رخ دهد، برای مثال ممکن است کودک در حرف زدن و انجام حرکات ساده مانند راه رفتن مشکل داشته باشد.

صرع

این بیماری شامل انواع مختلفی از اختلالات تشنج است. تشنج‌های جزئی نواحی خاصی از مغز را در برمیگیرند و علائم آنها بسته به محل فعالیت تشنج متغیر است. سایر تشنج‌ ها که تشنج‌ های عمومی نام دارند بخش بزرگ‌ تری از مغز را درگیر کرده و معمولاً باعث حرکات کنترل نشده در کل بدن و از دست رفتن هوشیاری میگردند.

سردرد

از میان انواع مختلف سردرد شایع‌ ترین آنها عبارتند از: سردرد تنشی که در اثر تنش عضلانی در سر، گردن و شانه رخ میدهد، میگرن که یک سردرد شدید و عود کننده با علت نامعلوم است، و سردرد خوشه‌ ای که نوعی میگرن در نظر گرفته میشود. میگرن‌ها با یا بدون هشدار رخ میدهند و ممکن است به مدت چند ساعت یا چند روز ماندگار باشند. به نظر میرسد که خطر ارثی برای میگرن وجود داشته باشد و برخی عوامل محرک میتوانند منجر به آن شوند. افراد مبتلا به میگرن ممکن است دچار سرگیجه، بی‌حسی، حساسیت به نور و حالت تهوع باشند و خطوط زیگ ‌زاگی چشمک‌ زنی را جلوی چشم‌های خود ببینند.

مننژیت و آنسفالیت

این عفونت‌های مغز و نخاع معمولاً ناشی از باکتری‌ها یا ویروس‌ها هستند. مننژیت یک التهاب در پوشش مغز و نخاع است و آنسفالیت به معنی التهاب بافت مغز میباشد. هر دو بیماری ممکن است باعث آسیب دائمی به مغز شوند.

بیماری روانی

بیماری‌های روانی دارای ماهیت روانی و رفتاری هستند و شامل طیف وسیعی از مشکلات در فکر و عملکرد هستند. برخی بیماری‌های روانی امروزه مرتبط با ناهنجاری‌های ساختاری یا اختلال شیمیایی در مغز شناخته میشوند. برخی از آنها ارثی میباشند اما اغلب، علت آنها ناشناخته است. آسیب به مغز و سوء مصرف مزمن برخی داروها نیز میتواند عامل محرک برخی بیماری‌ های روانی باشد. نشانه‌های بیماری‌های مزمن روانی مانند اختلال دو قطبی یا اسکیزوفرنی ممکن است ابتدا در کودکی بروز پیدا کنند. بیماری‌های روانی که در افراد جوان‌ تر مشاهده میشوند شامل افسردگی، اختلالات خوردن مانند پرخوری یا بی اشتهایی عصبی، اختلال وسواس فکری عملی و فوبیا میباشند.

ضربه مغزی

ضربه مغزی یک آسیب مغزی است که زمانی رخ میدهد که مغز داخل جمجمه به سرعت حرکت میکند. این حرکت ناگهانی در عملکرد مغز اختلال ایجاد میکند که باعث آشفتگی شده و بر نحوه‌ی ارتباط بخش‌های مختلف مغز تاثیر میگذارد. این مشکل به صورت کبودی یا خونریزی در مغز نمیباشد.
ضربه مغزی نیازی به ضربه ‌ی مستقیم به سر ندارد و میتواند برای مثال در اثر آسیب شلاقی رخ دهد. هر زمانی که مغز در داخل جمجمه به سرعت حرکت کند امکان ضربه مغزی وجود دارد. ضربات مغزی مکرر میتوانند منجر به آسیب دائمی در مغز شوند. یکی از شایع ‌ترین دلایلی که کودکان دچار ضربه مغزی میشوند حین ورزش کردن میباشد، بنابراین استفاده از وسایل محافظتی مناسب و عدم ادامه ‌ی بازی در صورت آسیب به سر مهم است.
ضربه مغزی گاهی اوقات تحت عنوان آسیب مخفی شناخته میشود زیرا هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص ضربه مغزی وجود ندارد و در ام آر آی یا رادیوگرافی مشخص نیست؛ ضربه‌ های مغزی با توجه به شرایط هر شخص و نوع حادثه متغیر هستند و علائم و نشانه‌های ضربه مغزی میتواند بعد از چند دقیقه، چند ساعت یا حتی چند روز بروز پیدا کند.

تشخیص

پزشک احتمالاً یک معاینه ‌ی عصبی را برای کنترل بینایی، شنوایی و تعادل کودک انجام میدهد. وی همچنین ممکن است به منظور تشخیص تصاویری را از مغز کودک تهیه کند. شایع‌ترین روش‌های تصویربرداری تشخیصی شامل سی تی اسکن، ام آر آی و برش‌ نگاری با گسیل پوزیترون هستند.
پزشک همچنین ممکن است نیاز به بررسی مایع مغز و نخاع کودک داشته باشد. این کار به یافتن خونریزی در مغز، عفونت و سایر اختلالات کمک میکند.
اختلالات روانی معمولاً بر اساس ارزیابی علائم و سابقه ‌ی بیمار تشخیص داده میشوند.

درمان

چشم انداز درمان بستگی به نوع و شدت اختلال مغز کودک دارد. برخی شرایط به راحتی با دارو، درمان و جراحی قابل کنترل هستند. برای مثال میلیون ‌ها نفر مبتلا به اختلالات روانی زندگی کاملاً عادی دارند.
سایر اختلالات مانند بیماری‌ های نورودژنراتیو و برخی آسیب‌های مغزی ناشی از ضربه هیچ علاجی ندارند. افراد مبتلا به این بیماری‌ها اغلب با تغییرات دائمی در قابلیت‌های رفتاری و روانی یا هماهنگی مواجه میشوند. در این موارد، هدف از درمان کمک به کودک برای زندگی با وجود بیماری و حفظ استقلال خود تا حد ممکن است.

خواندن 130 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 ساعت 12:50
محتوای بیشتر در این بخش: « بیماری صرع نخاع و آسیب نخاع »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.