یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 ساعت 12:04

بیماری ام اس

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بیماری ام اس بیماری ام اس بیماری ام اس

در ادامه میخوانیم: بیماری ام اس و درمان این بیماری

ام اس بیماری ناتوان ‌کننده که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرارداده و باعث از دست‌ دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی حسی) میشود. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب میبینند، به این اختلال بیماری خود ایمنی میگویند. بیماری های خود ایمنی سیستم ایمنی بدن که وظیفه‌ حفاظت از بدن، نابودی آسیب رسان‌ های خارجی همچون باکتری ها بوده، حمله به بافت ‌های بدن مینمایند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن به مغز و نخاع دو جزء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل میکنند، حمله کرده و میلیون ها عصب که وظیفه انتقال پیام ‌ها بین مغز و اجزای بدن را برعهده دارند را فلج میکند. این اعصاب از لایه‌ ای محافظ بنام myeli ، نوعی چربی که از تداخل اعصاب باهم جلوگیری مینماید پوشیده شده (کاری که لایه محافظ سیم ‌های الکتریکی انجام میدهد). بیماری ام اس به سیستم ایمنی بدن و این چربی ها آسیب رسانده و با این کار باعث، اختلال انتقال پیام توسط این اعصاب شده و مغز قدرت کنترل خود بربدن را از دست میدهد. در این شرایط بدن کاملا فلج و ناتوان میشود.
هرچند شفایی برای بیماری ام اس وجود ندارد، اما با درمان و مراقبت میتوان حملات ام اسی و سرعت پیشرفت بیماری را کاهش داد. برطبق انجمن ملی ام اس آمریکا حدود ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی به این بیماری مبتلا هستند و این بیماری بین زنان دو تا سه برابر شایع‌ تر از مردان بوده. همچنین بیشترین خطر ابتلا به این بیماری بین نوجوانی و سن ۵۰ سالگی میباشد. سایر بیماری ‌های خود ایمنی شامل لوپوس و آرتریت روماتوئید میشود.


انواع ام اس

ام اس عودکننده فروکش‌کننده

شایع‌ترین نوع بیماری ام اس که 85 درصد افراد مبتلا را شامل میشود. در این نوع بیماری، علائم در دوره‌ های زمانی خاصی برای هفته ‌ها یا ماه ‌ها عود کرده و سپس در دوره‌ های زمانی دیگری کاهش‌ یافته و یا کاملاً از بین میروند.

ام اس پیش‌ رونده‌ اولیه

10 درصد افراد مبتلا را شامل شده و در طی آن، علت بیماری ام اس و علائم بیماری به ‌آرامی ولی بطور پیوسته پیشرفت میکند.

ام اس پیش‌ رونده‌ ثانویه

افراد مبتلا به بیماری ام اس در ابتدا به نوع عودکننده فروکش‌کننده‌ی بیماری مبتلا بوده‌اند و در طول زمان میزان عود بیماری بیشتر از پسرفت آن بوده که نزدیک به 50 درصد از افراد مبتلا به ام اس عودکننده فروکش‌کننده، در اولین 10 سال ابتلا به بیماری خود، به این نوع ام اس مبتلا خواهند شد.

ام اس پیش‌ رونده‌ عودکننده

در طی آن، بیماری ام اس بطور مداوم پیشرفت کرده و گاهی عود میکند. این نوع بیماری نسبتاً نادر بوده و تنها در 5 درصد از موارد ام اس دیده میشود.

علائم مهم و اولیه بیماری ام اس

کاهش حافظه

کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در نتیجه ی پیشرفت ام اس بوده که در اکثر مواقع میتواند از علائم شروع بیماری ام اس باشد.

اختلالات جنسی

در بیماران مبتلا به ام اس در مراحل شدید، اختلالات جنسی یکی از شایع ترین اختلالات در نظر گرفته میشود. این وضعیت که در اکثر مواقع عارضه ای غیر قابل پیشگیری است، اغکثر مواقع از علائم ابتلا به ام اس در نظر گرفته میشود.

سرگیجه

این بیماران معمولا با مستقیم حرکت کردن مشکل دارند. در واقع این عدم تعادل در کنترل حرکات معمولا با پیشرفت تخریب سلول های عصبی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد. به همین خاطر است که بسیاری از مبتلایان به ام اس برای راه رفتن نیاز به عصا دارند.

دوبینی

دوبینی یا همان اختلالات بینایی به دلیل حمله ی بیماری ام اس به سیستم عصبی و تاثیر بر روی عصب بینایی بوجود می آید و به طور شایع در مبتلایان به بیماری ام اس دیده میشود.

مور مور و بی حسی انگشتان

مورمور و بی حسی مداوم که معمولا صورت و دست ها و پا ها را درگیر میکند، عارضه ی شایع بیماران مبتلا به ام اس که به علت آسیب و تخریب سلول ها عصبی در مغز و نخاع ایجاد میشود. اما این وضعیت برای فردی که هنوز به بیماری مبتلا نشده و یا برای اولین بار آن را تجربه میکند، بسیار عجیب بنظر میرسد. در واقع بی حسی و مورمور شدن میتواند در ابتدا بصورت حمله ای فرد را مورد آسیب قرار دهد. پا ها شایع ترین بخش بدن برای بروز این ضعف و گرفتگی عضلات اسپاسم ها و گرفتگی های عضلانی حمله ای یکی از علائم آزاردهنده ی ام اس است. این اسپاسم ها معمولا شدیدا دردناک هستند، در بخش های انتهایی بدن نظیر دست ها و پاها ایجاد میشوند و بعد از چند دقیقه برطرف میشوند. اختلال در کنترل ادرار و مدفوع بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری ام اس دور از انتظار نیست. تقریبا 80 درصد بیماران مبتلا به ام اس در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولا از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند. مشکل آزاردهنده دیگر در این افراد، اسهال مداوم و اختلال کنترل تخلیه روده بوده و اگر این مورد برای شما به یک مشکل بدل شده، هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و وضعیت را بازگو کنید.

بی حالی و افسردگی

ابتلا به بیماری آزاردهنده ای نظیرام اس، علاوه بر آسیب جسمی میتواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو را یکی از مشکلات رایج خود بیان میکنند.
همچنین از علائم شایع بیماری ام اس میتوان به این علائم اشاره کرد:
عدم هماهنگی بین کلمات در سخن گفتن, سنگینی سر و بدن, دفع بیش از حد ادرار نسبت به دیگران, دیر هضم شدن غذا, حساس و زود رنج شدن, یبوست مزاج, دیدن کابوس در بعضی افراد, علاقه به خوردن غذا های سردی بخش (اسیدی) مانند لبنیات مخصوصا ماست و بستنی، در صورت پیشرفت بیماری عدم کنترل ادرار، یا از دست دادن کامل بینایی، عدم تحمل هوای گرم و آب گرم، عدم تحمل آب سرد و هوای سرد، زود انزالی در آقایان، افسردگی و خودخوری، انزوا طلبی و گوشه گیری, نداشن تعادل، داشتن لرزش هنگام حرکت، یاری نکردن ماهیچه های پا هنگام راه رفتن

درمان بیماری ام ‌اس

بدون تردید چگونگی درمان بیماری یكی از مهم‌ترین سوالاتی بوده كه برای مبتلایان پیش می‌ آید، اینكه بیماری بصورت كامل درمان میشود یا خیر؟ علائم بهبود آن چیست؟ و...
درمان‌ ام ‌اس به سه گروه اصلی تقسیم‌ بندی میشود:
دسته اول درمان هنگام حملات بیماری ام اس صورت میگیرد كه در این دوران بیمار باید در بیمارستان بستری شود.
دومین دسته، درمان پیشگیری ام اس، در این شرایط با توجه به وضعیت بیمار از داروهای متفاوتی استفاده میكنند كه با كمك آنها تعداد حملات بعدی كمتر میشود.
سومین گروه درمان‌، مربوط به علائم بیماری است و بیماران باید بدانند عوارض بیماری مانند خستگی بیش از حد، تكرر ادرار و سفتی اندام ‌ها با دارو تا حد زیادی قابل درمان است.


ام ‌اس مانع زندگی عادی نمیشود

متاسفانه اغلب افراد تصور میكنند ام‌ اس به معنای ناتوانی كامل فرد است و تنها تصویری كه از مبتلایان به ام ‌اس در ذهن آنها نقش میبندد، فردی است كه روی صندلی چرخدار نشسته و توانایی حركت ندارد. در حالی كه بسیاری از بیماران میتوانند زندگی عادی خود را بدون هیچ مشكلی ادامه ‌‌دهند.
مردم معمولا از بیماری افرادی كه علائم خاصی ندارند، آگاه نیستند و شاید حتی ندانند یكی از همكاران یا دوستانشان به این بیماری مبتلاست، اما درصد كمی از بیماران كه شرایط بدی دارند، همیشه مورد توجه قرار میگیرند و به همین دلیل مردم بیماری ام‌اس را با توجه به آن نشانه ‌ها میشناسند.
مبتلایان به ام ‌اس تا جایی كه خیلی خسته نشوند، میتوانند هر فعالیتی را كه در توانشان هست، انجام دهند.
بیماران مبتلا به ام ‌اس نیز میتوانند مانند سایر افراد ازدواج كنند، باردار شوند و زایمان طبیعی داشته باشند، اما از نظر اخلاقی شخص موظف است بیماری‌ اش را به همسرش اطلاع دهد.
برای پیشگیری از بیماری تنها كاری كه میتوان انجام داد، اجتناب از مصرف دخانیات است، چون عواملی كه باعث بروز بیماری میشود مانند ژنتیك، جنسیت، ناحیه جغرافیایی و ویروس‌ هایی كه در سال‌ های قبل فرد به آنها مبتلا شده است، هیچ كدام قابل كنترل نیست.
اختلالات خلقی مانند افسردگی نیز در بیماری ام اس شایع بوده كه به سادگی درمان میشود.
سالانه آخرین چهارشنبه ماه می، بعنوان روز جهانی ام ‌اس در نظر گرفته میشود تا با استفاده از رسانه ‌های مختلف مردم جهان بیشتر با این بیماری آشنا شده و دریابند نتنها ام‌ اس پایان زندگی نیست، بلكه مبتلایان به آن میتوانند زندگی موفق و شادی را تجربه كنند.

خواندن 80 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 ساعت 12:12
محتوای بیشتر در این بخش: بیماری اوتیسم »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.