دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 ساعت 09:13

ارتباط مشکلات چشم با سلامتی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ارتباط مشکلات چشم با سلامتی ارتباط مشکلات چشم با سلامتی

در ادامه میخوانیم: تار شدن ناگهانی بینایی، برآمدگی چشم، لکه دار شدن بینایی و دیگر مشکلات بینایی چه ارتباطی با سلامتی دارند؟

تار شدن ناگهانی بینایی

تار شدن ناگهانی بینایی
تار شدن ناگهانی بینایی

از بین رفتن و تار شدن ناگهانی بینایی، ممکن است نشانه ی مشکلاتی از جریان خون در چشم یا مغز باشد. مراقبت های پزشکی سریع میتواند از بروز آسیب های جدی جلوگیری کند و حتی ممکن است زندگی شما را نیز نجات دهد. حتی اگر بسرعت بینایی شما بهبود یابد، هنوز ممکن است خطراتی برای سکته مغزی یا شروع سردرد های میگرنی وجود داشته باشد.

برآمدگی چشم

برآمدگی چشم
برآمدگی چشم

بیماری گریوس باعث میشود، غده تیروئید هورمون های بیشتری را آزاد کند که میتواند منجر به برآمدگی چشم شود. همچنین ممکن است باعث اسهال، کاهش وزن و لرزش دست نیز شود. دارو و یا عمل جراحی میتواند به کنترل مقدار هورمون هایی که تیروئید آزاد میکند کمک کند، اما ممکن است نتوانند به چشم های شما کمک کنند، چون نمیتوانند بیماری زمینه ای را درمان کنند.

لکه دار شدن بینایی

لکه دار شدن بینایی
لکه دار شدن بینایی

لکه دار شدن بینایی میتواند از نشانه های دیابت باشد که باعث میشود قند بسیار زیادی وارد جریان خون شود. اگر دیابت به خوبی درمان نشود، ممکن است به رتینوپاتی دیابتی تبدیل شود. (هنگامی که رگهای خونی کوچک درون چشم باعث نشت خون و سایر مایعات میشود). شما ممکن است بینایی شما لکه دار شود و بینایی در شب بسیار دشوار میشود. پزشک میتواند از لیزر برای از بین بردن نشتی ها و خلاص شدن از عروق خونی ناخاسته استفاده کنند. لیزر میتواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد، اما میتواند دید مرکزی را نجات دهد.

ایجاد حلقه در اطراف قرنیه

ایجاد حلقه در اطراف قرنیه
ایجاد حلقه در اطراف قرنیه

ایجاد حلقه در اطراف قرنیه که آرکوس قرنیه نیز نامیده میشود، موجب ایجاد خط خاکستری سفید از رسوبات چربی در خارج لبه قرنیه میشود (سطح واضح و منحنی، در جلوی چشم که به تمرکز کمک میکند). گاهی اوقات رسوب باعث ایجاد حلقه کامل میشود. اگر سن شما بالاست لازم نیست که نگران باشید. اما اگر زیر 40 سال سن دارید، ممکن است نشانه هایی از کلبسترول بالا در شما وجود داشته باشد.

افتادگی پلک

افتادگی پلک
افتادگی پلک

افتادگی پلک میتواند نشانه ای از myasthenia gravis باشد، که باعث میشود سیستم ایمنی بدن به عضلات ضعیف حمله کند. بر عضلات چشم، چهره و گلو بیش از دیگر عضلات تاثیر میگذارد که میتوانند باعث اختلال در جویدن، بلعیدن یا حتی صحبت کردن شود. پزشک ممکن است برای کاهش علائم خون شما را فیلتر کند اما این یک راه حل طولانی نیست. داروهایی برای درمان افتادگی پلک وجود دارد، اما در بعضی موارد، برای خارج کردن غده طیموس به جراحی نیاز است.

زردی چشم

زردی چشم
زردی چشم

بیماری زردی، باعث زرد شدن پوست و چشم ها میشود. زردی اغلب به معنای مشکلات کبدی است و باعث میشود سطح بیلی روبین در کبد بالا رود. هنگامی که کبد آسیب میبیند یا ملتهب میشود، کبد بیلی روبین بیشتری تولید میکند. اما رژیم غذای نامناسب، سرطان، عفونت و سوء مصرف الکل نیز میتواند به کبد آسیب برساند. درمان زردی از به تغییر سبک زندگی، دارو و پیوند کبد بستگی دارد.

پیچش چشم

پیچش چشم
پیچش چشم

پیچش چشم بسیار شایع و همچنین بی ضرر است و خود به خود از بین میرود. پیچش چشم میتواند با مصرف الکل، خستگی، کافئین یا سیگار مرتبط باشد. در موارد بسیار نادر، میتواند نشانه ای از مشکل سیستم عصبی مانند بیماری مولتیپل و اسکلروزیس باشد. اما اگر پیچش چشم به MS و یا دیگر مشکلات سیستم عصبی مرتبط باشد، میتواند باعث اختلال در راه رفتن، صحبت کردن و غیره شود.

شب کوری

شب کوری
شب کوری

اگر بسختی میتوانید در نور کم مشاهده کنید، ممکن است به عینک نیاز داشته باشید یا ممکن است علامتی از آب مروارید، یا علامتی طبیعی از پیری باشد. اما شب کوری در افراد جوان رایج نیست. در شرایط غیر معمول، ممکن است از کمبود دریافت ویتامین A باشد. این مورد بیشتر در کشورهای نسبتاً فقیر معمول است و با مصرف مکمل یا رژیم غذایی دارای ویتامین A بالا مانند سیب زمینی شیرین، جگر گاو، اسفناج، هویج و کدو تنبل درمان میشود.

خواندن 86 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 10 ارديبهشت 1397 ساعت 09:19
محتوای بیشتر در این بخش: « 10 ماده غذایی مفید برای چشم آلرژی چشم »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.