یکشنبه, 22 اسفند 1395 ساعت 12:21

کیست تخمدان در زنان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کیست تخمدان چیست؟ به توده های خوش خیم  گفته میشود که درتخمدان به وجود می آیند. عوامل به وجود آورنده کیست تخمدان چیست؟ علائم شیوع کیست تخمدان چه مواردی میباشد؟ راه های پیش گیری و درمان این بیماری.

کیست تخمدان

كیست تخمدان به معنی توده‌های تخمدانی معمولاً خوش‌خیم كه اغلب از نسج تخمدان تولید شده و در بسیاری موارد از فولیكول‌های سطح تخمدان سرچشمه می‌گیرد. در واقع كیست تخمدان از توده‌های كیسه مانندی كه دارای یك جدار است و مقداری مایع ساده داخل آن جمع شده، تشكیل شده است.

 

عوامل به وجود آورنده ی کیست ها

اكثراً علت آن عدم تخمك گذاری است. زیرا فولیكولی كه قرار است تخمك را ایجاد كند و معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا كرده و تخمك را آزاد می‌كند، این اتفاق در این فرد رخ نمی‌ دهد و با تجمع آب در داخل خود، تبدیل به كیست می‌ شود. گاهی چند تخمك چند كیست تولید می‌ كند و این عمل تكرار شده، تعداد زیادی كیست كوچك در تخمدان‌ها ایجاد شده كه آنها را به نام تخمدان‌های پلی كیستیت می‌ شناسیم.

 

انوع كیست تخمدان

كیست‌ها انواع مختلفی دارند اما كیست‌های تخمدان شایع كه بیشتر دیده می‌شود، اكثراً كیست‌های ساده و همان كیست‌هایی هستند كه شرح داده شد. اما در مواردی این كیست‌ها می‌تواند بدخیم و خطرناك باشند كه برای بررسی آنها به بحث‌های پیچیده پزشكی نیاز می باشد. گاهی هم از محل فولیكول تخمدانی در مرحله دوم سیكل ماهانه كه دوره لوتیئنی نامیده می‌شود كیست‌های لوتیئنی ساخته می‌شود كه آنها نیز به نام كیست فونكسیونل شناخته شده و خطرناك     نمی باشند.این كیست‌ها یا خود به خود و یا به‌ وسیله درمان‌های ساده رفع می‌شوند. چاقی با ایجاد اختلالات هورمونی  یکی از دلایل مهم وقابل درمان  کیست های تخمدان وهمچنین عامل مهمی در نازایی می باشد. با درمان چاقی انتظار میرود کیست ها برطرف شوند و قدرت باروری افزایش پیدا کند.

 

علائم

بیشتر کیست‌ها هرگز مشخص نمی‌ شوند و بدون اینکه زنان بدانند که به این کیست‌ها مبتلا هستند برطرف می‌شوند. هنگامی‌ که یک کیست علائم ایجاد می‌کند، درد در شکم یا لگن شایع‌ترین علامت است. درد می‌تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع آن، خون‌ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی ایجاد شود.

 

علائم حاد كیست تخمدان

احساس درد ناگهانی شكم، تهوع و استفراغ، تغییرات نبض، احساس ضعف كه ممكن است به علت خون‌ ریزی داخلی باشد. 

 

تشخیص

بیشتر کیست‌ها به‌وسیله‌ی سونوگرافی تشخیص داده می‌شوند که بهترین تکنیک تصویربرداری برای شناسایی کیست‌های تخمدانی می باشد. سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از ساختمان‌های درون بدن استفاده می‌ کند. تصویربرداری سونوگرافی بدون درد است و ضرری ندارد. 

 

 پیش‌ گیری

اگرچه بیشتر کیست‌های تخمدان حتی پس از ۴۰ سالگی خوش‌خیم هستند اما کیست‌های تخمدانی که پس از ۴۰ سالگی ایجاد می‌شود نسبت به قبل از آن شانس بالاتر سرطانی بودن را دارند. تشخیص زودهنگام کیست‌های تخمدان اهمیت زیادی در درمان آنها دارد. پیش‌ گیری بدون استفاده از دارو برای كیست تخمدان وجود ندارد. تجربه نشان داده افرادی كه از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌كنند، كمتر دچار كیست تخمدان می‌ شوند و در حاملگی و شیردهی نیز به علت فعالیت تخمدان كیست‌ های كمتری مشاهده می‌شود و اگر هم وجود داشته باشد در دوره‌ی بارداری و شیردهی خود به خود پس رفت پیدا می‌كند. 

 

بارداری

در تخمدان‌های پلی كیستیك با توجه به اینكه كاملاً وضع آندوكرینولوژی زن به هم می‌ خورد و از تخمدان‌های كیستیك و بدون تخمك‌گذاری هورمون‌های مردانه ترشح می‌ شود. هم‌چنین پرمویی و اختلالات شدید دوره ماهانه دیده می‌شود در نتیجه با شرایط حاملگی دشوار رو به رو می شوند و به كمك پزشك نیاز دارند. 

 

درمان

بیشتر کیست‌های تخمدان در سنین باروری فولیکولار می باشند که به طور طبیعی در عرض ۱ تا ۳ ماه از بین می‌ روند. اگرچه ممکن است این کیست‌ها پاره شوند، و به ندرت علائم ایجاد می‌کنند. این کیست‌ها خوش خیم هستند و مشکلی ایجاد نمی‌ کنند.

کیست‌های هموراژیک به سرعت برطرف می‌شوند.

برای کیست‌های تخمدان از سونوگرافی استفاده می‌شود. زیرا این روش می‌تواند به تشخیص این که این کیست، ساده یا ترکیبی است کمک کند. کیست ساده که در بیماری‌ های خوش خیم دیده می‌شود فقط حاوی مایع بوده، اما کیست ترکیبی بافت جامدی دارد.

موثرترین درمان کیستهای تخمدان ونازایی در بیماران مبتلا به چاقی جراحی های دستگاه گوارش مانند اسلیو معده, پلیسه معده است. 

 

جراحی کیست تخمدان

در بیمارانی كه كیست تخمدان دارند، اگر علایم غیر عادی رخ دهد، ممكن است باعث انجام جراحی شود.

معمولاً تخمدان‌های با كیست‌های متعدد به جراحی نیاز ندارنداما بیمار باید با دقت تحت نظر پزشک متخصص باشد. جراحی بسته روش ارجح در درمان جراحی کیست تخمدان می باشد. 

 

نکات مهم

افرادی كه كیست تخمدان دارند و دارو مصرف می‌كنند، باید از حركات ورزشی جهشی و كششی، دو و میدانی، شنا، یوگا و نظیر آن پرهیز كنند. در واقع هر كاری‌ كه فشار به لگن بیاورد ممنوع است. 

 

رژیم غذایی

افراد مبتلا به کیست‌های تخمدانی بایستی در برنامه غذایی خود مصرف میوه و سبزیجات تازه و رژیم غذایی حاوی غلات و دانه‌ های کامل سبوس‌دار را از یاد نبرند و تا حد امکان مصرف محصولات فرآوری شده و پخته مثل انواع شیرینی، کیک و کلوچه،  آبمیوه‌های مصنوعی مثل انواع ساندیس، نوشیدنی‌ هایی نظیر نوشابه و نان‌های سفید را محدود کنند.

خواندن 334 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
       

مقالات طبقه بندی شده بهداشت و سلامت