سه شنبه, 17 اسفند 1395 ساعت 10:11

آلرژی های فصل پاییز

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حساسیت وآلرژی درپاییز چگونه اتفاق می افتد؟آیا آلرژی یک عامل وراثتیست؟مصرف چه دارو هایی باعث تسکین آلرژی میشود؟راه کارهای مفید برای پیشگیری از آلرژی.

حساسیت وآلرژی در پاییز

 

آلرژي هاي پاييزي

پاييز، فصل سختي براي مبتلا يان به آلرژي حساسيت است. آلرژي در اثر واکنش سيستم ايمني بدن به يک سري مواد بي ضرر به وجود مي آيد، مثل گرده گياهان، برخي داروها، مو و پشم و پر حيوانات، گرد و غبار هوا، بعضي غذاها و نيش حشرات. اين مواد آلرژي زا باعث مي شوند که سيستم ايمني بدن، بيش از حد فعال شود و علائم حساسيت را در بدن ايجاد کند. آلرژي هاي فصلي، يکي از انواع شايع آلرژي هاست. حتي اگر قبلاً دچار آلرژي نبوده ايد، ممکن است علائم آلرژي فصلي در شما بروز کند. علائم آلرژي شامل اشکال در تنفس، گرفتگي بيني ، عطسه، آب ريزش از بيني و چشم ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتي بروز جوش هاي پوستي است که بستگي به واکنش افراد نسبت به آن ماده ي آلرژي زاي خاص دارد. هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژي زا بيشتر باشد، بيشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسيت نشان دهد. اگر چه هنوز علت اينکه چرا آلرژي در برخي افراد بيشتر شايع است مشخص نيست،اما ما مي دانيم که استعداد ابتلا به آلرژي واکنش بيش از حد سيستم ايمني بدن معمولا در افراد يک خانواده بيشتر است. هيچ کسي با بيماري آلرژي متولد نمي شود،اما زمينه ابتلا به آن، ارثي میباشد . آلرژي ها معمولاً در دوران کودکي شروع مي شوند، اما ممکن است در هر سن ديگري هم آغاز گردند. ميزان حساسيت ها با افزايش سن کاهش مي يابد،اما ممکن است بعدها مجددا عود کند. با دوري از مواد آلرژي زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، مي توان آلرژي را کنترل و درمان کرد. با دقت در اينکه کجا، چه موقع و در چه شرايط محيطي، آلرژي بروز مي کند، مي توان به راحتي علت بروز آن را کشف کرد. مبتلا يان به آلرژي هاي فصلي مي توانند با مصرف داروهاي آنتي هيستامين ، احساس بهتري داشته باشد. آنتي هيستامين ، پاسخ هاي التهابي بدن را کاهش مي دهد. 

 

تذکرات مفيد

هنگامي که ميزان گرده گياهان در هوا زياد است، از منزل خارج نشويد که اغلب در بعدازظهرهاي خشک و خنک اين گونه است. اما ميزان اين گرده ها در هواي سرد و مرطوب بعد از باران به طور عجيبي کاهش مي يابد.

هنگام راه رفتن بر روي چمنزار و انبوه برگ هاي ريخته شده از درختان به صورتتان ماسک بزنيد، زيرا در اين حالت، گرده گياهان و اسپور قارچ ها در هوا زيادند.

هنگام رانندگي، تهويه ماشين را روشن کنيد تا مانع از ورود هواي بيرون به داخل ماشين که مملو از مواد آلرژي زاست گردد. مواقعي که در اطراف شهر هستيد، پنجره هاي ماشين را ببنديد.

اگر نسبت به حيوانات آلرژي داريد، آنها را داخل اتاق نياوريد و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنيد، و یا حيواني در منزل نگه نداريد.

اگر نسبت به گرد و غبار حساسيت داريد، کف اتاق ها را با جاروبرقي جارو بزنيد و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسايل را پاک کنيد. 

 

خواندن 321 دفعه
مدیر سایت

این محتوا توسط تیم مدیکال آنلاین گردآوری و ارائه شده است.

www.medicalonline.ir
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
       

مقالات طبقه بندی شده بهداشت و سلامت